Šedý zákal (odborně zvaný katarakta) patří k velmi častým onemocněním starších lidí. Asi padesát procent lidí starších šedesáti let má určitý stupeň šedého zákalu. V počátečním stadiu nemoci je již šedý zákal diagnostikovatelný, ale vidění ještě není zhoršeno. Mezi lidmi nad 75 let již ale téměř není jedince, který by netrpěl zhoršením zraku v důsledku šedého zákalu alespoň na jednom oku.

Již ve starověku si této nemoci lidé povšimli. Od té doby se snažili ji léčit operacemi. Tyto operace však byly velmi nešetrné - a nejlepším možným výsledkem bylo velmi mlhavé vidění. V horším případě člověk na operované oko oslepl. Proto bývaly tyto operace prováděny v situaci, kdy pacient v důsledku šedého zákalu stejně na oko neviděl. Bylo to takové "Prašť jak uhoď"...

Od té doby ale technika i lékařská věda pokročily. Proto přibylo operací šedého zákalu, a zejména přibylo šťastně vyléčených.   

Jaké jsou příčiny šedého zákalu?

Šedý zákal je onemocnění čočky. Čočka se postupně zakalí, zašedne a její průhlednost se sníží. To pacientovi ,,překáží ve výhledu", jeho zornička je schována jakoby za zamlženým sklem.

Nejčastěji tyto změny na rohovce vyvolá prostě stárnutí. Lidské tělo není naprogramované na věčný život, a tak se s přibývajícím věkem jeho funkčnost snižuje.

Šedý zákal může také způsobit dlouhodobé užívání některých léku, zejména hormonů kortikosteoridů, cukrovka, úraz oka nebo komplikace při některých očních nemocech.

Posledním typem katarakty je katarakta vrozená. Tu nejčastěji způsobuje dědičný faktor či infekční onemocnění matky v těhotenství. Pokud se vaše dítko narodí se šedým zákalem, je vhodné k operaci přikročit co nejdříve, aby u něj nevznikla tupozrakost.  

Máte příznaky katarakty?

  • zamlžené vidění, jako skrz hustý kouř, mlhu či mléko
  • pocit oslnění; citlivost na světlo, na slunce
  • vybledlé barvy (druhým okem vidíte odstíny sytější)
  • vidíte ,,duchy“ kolem předmětů; rozmlžené okraje předmětů; vidíte ,,aury"
  • zvyšuje se vám krátkozrakost¨
  • šedý zákal nepálí a nebolí; pokud vás oči bolí, jedná se o jinou chorobu (nebo její kombinaci s kataraktou)

Může se stát, že ačkoli vidíte dobře, váš oční lékař vás při prohlídce vystraší informací, že máte počínající šedý zákal. Z toho si nemusíte dělat těžkou hlavu; katarakta může dlouho setrvávat v počátečním stadiu, kdy vám ještě žádné obtíže nečiní. A když se zhorší, není nic ztraceno...

Jak se dá šedý zákal vyléčit?

Exituje jediný způsob léčby šedého zákalu, a tím je operace. Zní to možná radikálně, ale není se čeho bát. Pokud lékař usoudí, že váš šedý zákal je už tak silný, že vám komplikuje život, doporučí vám tuto operaci, kterou pojišťovna plně hradí.

Celá operace zabere jen čtvrt až půl hodiny. Pokud na tom pacient výslovně netrvá (nebo není příliš neklidný), není ani nutné ho uspat, pouze se do oka nakapou kapky lokálního anestetika. Víčka se upevní speciálním držáčkem tak, aby pacient nemusel mít strach, že během operace mrkne.
Potom lékař maličko nařízne pouzdro čočky a vzniklým otvorem vsune speciální ultrazvukový nástroj. Tím rozruší zakalenou čočku a potom ji odsaje z oka pryč. Do pouzdra po ,,staré čočce" potom vsune čočku umělou, jejíž velikost se pečlivě proměří ještě před operací, aby vám seděla ,,jako ulitá". Je to důležité, protože ji budete mít až do konce života.
Potom vám oko zavážou, případně řez sešijí jedním malým stehem, pokud je to potřeba.

Jako každá jiná operace i tato obsahuje jisté riziko, že po ní nedojde ke zlepšení vidění. To se stává přibližně třem procentům operovaných; nejčastěji zlepšení zhatí úraz oka, záněk vzniklý jako pooperační komplikace či jiná oční choroba. 

I přes tato rizika je však operace šedého zákalu snadným zákrokem, který každoročně úspěšně prodělá mnoho a mnoho spokojených pacientů. Operace šedého zákalu zlepšuje nejen kvalitu vidění, ale také kvalitu celého života. Vždyť zrak je naším nejdůležitějším smyslem!

Reklama