Jaké by to bylo, rozloučit se s astigmatismem a šedým zákalem najednou, v jediném kroku?

ocniPředstavte si, že se můžete konečně těšit z kvalitního vidění na dálku bez pomocí brýlí nebo kontaktních čoček.

Čtete tento článek těma jedinýma očima, které budete kdy v životě mít. Z tohoto důvodu jsou rozhodnutí o korekci zraku jedna z nejdůležitějších, která kdy učiníte. Převratné nové technologie dnes umožňují, aby chirurg provedl jediný ambulantní zákrok, v němž se čočka postižená šedým zákalem vymění za čočku umělou, která je zároveň vyrobena tak, že napraví astigmatismus. Je možné, že pak omezíte na minimum používání brýlí nebo kontaktních čoček v jednom jediném kroku, bez nutnosti provedení dalších chirurgických zákroků.

Jak oko vidí a někdy nevidí

  • Zdravé oko

Je-li povrch rohovky zdravého oka kulovitě zakřiven, podobně tvaru míče na košíkovou, ohýbají se světelné paprsky, které rohovku procházejí, směrem ke středu tohoto zakřivení a soustřeďují se do jednoho místa.

  • Astigmatismus

Někdy se stane, že povrch rohovky je zakřiven nerovnoměrně, a má současně tvar plošších i více zakřivených křivek. Je-li povrch rohovky zakřiven nerovnoměrně, dochází k deformaci (zkreslení) vidění. Tato častá nepravidelnost, která se nazývá „rohovkový astigmatismus“, způsobuje rozmazané nebo také zkreslené vidění, protože světelné paprsky se nesoustředí do jednoho místa, aby tak umožnily ostré vidění.

Osoba, která má současně šedý zákal i rohovkový astigmatismus, nemůže po operaci, při níž se odstraní zkalená čočka, znovu získat kvalitní vidění na dálku, pokud se současně neprovede také náprava (korekce) astigmatismu.

Jaké jsou Vaše možnosti pro nápravu astigmatismu?

Pokud používáte brýle, možná jste se už setkal/a s tou nepříjemnou situací, kdy jste nemohl/a najít své brýle v době, kdy je opravdu nutně potřebujete. Brýle se snadno ztrácejí nebo poškodí, jejich výměna je nákladná, a jsou zde i nepříjemnosti spojené s čištěním brýlí a péčí o ně. Čím jste ve svém životě aktivnější, tím více brýle narušují Váš životní styl, například tím, že komplikují Vaše každodenní pracovní činnosti i činnosti ve volném čase.

ocni

Mnoha lidem se nelíbí jak vypadají, když nosí brýle, a dávají přednost jinému způsobu korekce zraku, například kontaktním čočkám pro korekci astigmatismu; někteří lidé je však považují za nepohodlné, a mají potíže, aby si na jejich nošení vůbec zvykli.

Je několik možností, pro něž se může Váš oční chirurg při nápravě astigmatismu rozhodnout, například oční korekce LASIK laserem, astigmatická keratotomie (AK) nebo limbální relaxační incize (LRI). Pokud však plánujete, že podstoupíte operaci k odstranění šedého zákalu, máte ještě jednu možnost, nitrooční čočku, která umožní řešit šedý zákal a součastně s tím napravit rohovkový astigmatismus. Váš oční lékař Vám poradí, která z těchto možností je pro Vás nejlepší.

AcrySof Torická čočka: Nejlepší volba pro kvalitní vidění na dálku

Operace k léčbě šedého zákalu je ambulantní zákrok, při němž oční chirurg odstraní zkalenou přirozenou čočku a nahradí ji čočkou umělou. Dosud se postupovalo tak, že chirurg implantoval monofokální (jednoohniskovou) umělou čočku, která se běžně nazývá „nitrooční čočka" (IOL). Pokud však máte astigmatismus, můžete i po tomto zákroku mít rozmazané a zkreslené vidění, protože standardní IOL nemůže napravit rohovkový astigmatismus. K dosažení kvalitního vidění na dálku můžete při této standardní IOL i nadále potřebovat brýle, kontaktní čočky, nebo další operaci.

Pokud je pro Vás kvalitní vidění na dálku důležité, máte nyní lepší možnost. Unikátní design AcrySof Torické čočky umožňuje významně lepší vidění na dálku, a může snížit potřebu používat korekční (brýlové) čočky.

Co je AcrySof Torická čočka

AcrySof Torická čočka je ohybatelná čočka zhotovena jako jeden kus, kterou oční chirurg implantuje během operace šedého zákalu jako náhradu odstraněné zkalené čočky.

Unikátní design AcrySof Torické IOL umožňuje snížit nebo odstranit rohovkový astigmatismus a významně zlepšit vidění na dálku bez použití korekce. AcrySof Torická čočka umožňuje KVALITNÍ vidění na dálku.

AcrySof Torická čočka je vyrobena ze stejného biokompatibilního materiálu pro výrobu čoček, který byl od roku 1991 úspěšně implantován do více než 30 milionu očí.

Článek byl vytvořen s odborníky oční kliniky Lexum, www.lexum.cz

Reklama