Při zařizování malometrážních bytů pamatujte na jedno chytré pravidlo: malé místnosti využijte do posledního centimetru, ale aspoň jednu větší nechte co nejvíc prázdnou. Právě tam je místo pro vydechnutí.

Pro vyváženost zachovejte poměr volných ploch ku ploše zastavěné nábytkem 3:2.

V každém bytě najdeme provozní trasy, což jsou “chodníčky", jimiž přecházíme z místnosti do místnosti, od dveří k oknům a k jednotlivým kusům nábytku. Mohou vést ke střetům členů rodiny mezi sebou i s nábytkem. Reflektujte tyto trasy a nezastavujte je nábytkem.

Nezbytností v malém bytě je skladný - ergonomický nábytek, do kterého se vejde co nejvíce předmětů denní potřeby. Musí se lehce skládat a rozkládat, měl by mít kolečka, aby byl mobilní a bylo možné ho bez námahy přemisťovat.

Podmínku snadného přemístění splňuje i lehký nábytek z plastů nebo pletených přírodních materiálů. Ten díky transparentnosti neruší a téměř ho nevnímáme. Pár jasně barevných nábytkových kousků pak prostor rozjasní a rozveselí.

Jako výhodné se doporučuje využití závěsných typů nábytku či skřínek na vysokých, štíhlých nožkách. Nábytek pak vypadá elegantně a “štíhle", asi jako ženy na subtilních jehlových podpatcích.

Na tmavé kusy nábytku zapomeňte, působí příliš robustně a těžce. Pro odlehčení interiéru dejte přednost jednoduchým stolkům i poličkám ze skla.

Zejména v malých místnostech, jako jsou předsíň nebo WC, vám udělají obrovskou službu zrcadla, která místnost znásobují. (Levnější variantou může být zrcadlová fólie.) Pokud není na samostatné zrcadlo dostatek místa, udělejte z nouze ctnost: umístěte je na dveře nebo na skříně. Vyvarujte se ale jejich umístění přímo proti vchodu do místnosti, to může vést k dezorientaci. 

Metry se dají ušetřit i na takové věci, jako je topení. Běžné široké radiátory nahraďte deskovými, v koupelně se vyplatí topné žebříky, které navíc poslouží i na sušení mokrých ručníků. Ještě úspornější variantou je podlahové vytápění. To v případě, kdy je možné zvýšit podlahu. Rozhodně se však nehodí pod dřevěnou podlahu.

 

Tip Ženy-in: Při zařizování bytu se pokuste myslet na něj jako na celek, ne na jednotlivé pokoje. V malých prostorách je často jediným možným řešením nechat si některé vybavení vyrobit na zakázku. Navzdory tomu, co se o nábytku na zakázku říká, není rozdíl v ceně až tak výrazný.

 

Foto: IKEA

 
Reklama