Stromanthe sanguine
![5b584c9e2c373obrazek.png]()

Tvoří nejnižší patro Amazonského pralesa a její dlouhé listy tam vydávají v hustém porostu typický šustivý zvuk.
Její pěstování není úplně snadné. Aby si udržela typické zbarvení listů, měla by zůstat schována před přímým sluncem v polostínu až stínu. Zároveň ale vyžaduje vyšší teplotu (rozhodně ne pod 18 °C) a také vyšší vzdušnou vlhkost, takže denní rosení je nutností.
Blahočet ztepilý (araukárie různolistá)
![5b584ce4623ccobrazek.png]()

Těší se velké oblibě hlavně o svátcích, protože někomu slouží jako náhrada vánočního stromečku. Však se blahočetu někdy také říká pokojová jedle. Pochází z ostrova Norfolk (v Tichém oceánu) jehož je symbolem, a kde dorůstá výšky až 50 metrů. Prapředci této rostliny obývali Zemi už v geologických obdobích jura a křída.
Tato solitérní rostlina nemá ráda přímé slunce, vyhovuje jí polostín. Nejlépe prospívá při teplotě kolem 20 °C (v zimě od 8 do 15 °C), pravidelné zálivce (bez přemokření nebo vysušení) a častém rosení.
Parožnatka (Platycerium)
![5b584d42341a2obrazek.png]()

Rozložitá, teplomilná, epifytická (rostoucí na žijících rostlinách, ale vyživující se samostatně) kapradina připomínající paroží roste volně v Austrálii, Indii, Jižní Americe i Africe.
Slunce není jejím přítelem, nejlépe se jí daří v polostínu, a to při teplotě kolem 22 °C, v zimě to může být při omezené zálivce i méně. Není náročná na vlhkost, takže jí i v létě stačí mírná zálivka bez rosení. Ale pozor, nemá ráda průvan.
Žumen (Cissus)
![5b584df210b8fobrazek.png]()

Jde o rostlinu ze subtropů a tropů Austrálie, jižní Afriky a Jižní Ameriky. Žije tu v podrostu stromů a ovíjí své liány kolem jejich kmenů. To aby se dostala alespoň trochu za světlem. U nás je k dostání ve více variantách.
Tato popínavka prospívá při teplotě kolem 20 °C a vystačí si i s minimem denního světla. Zato ale vyžaduje vzdušnou vlhkost, takže byste neměli zanedbávat její rosení. Je ideální rostlinou například do koupelny.
Křídelnice (Pteris)
![5b584e41e3ea1obrazek.png]()

Patří mezi prastaré kapradiny a bývá také někdy nazývána živoucí fosilií. Její domovinou jsou tropické a subtropické oblasti po celém světě. Má spoustu u nás pěstovaných kultivarů.
Rostlina má ráda teploty nad 20 °C, pravidelnou zálivku a vyšší vzdušnou vlhkost, tedy každodenní rosení. Co ale nesnese, to je průvan a přímé slunce, bude vám vděčná za polostinné stanoviště.
Zamijovec (Zamioculcas zamiifolia)
![5b584eb0326ffobrazek.png]()

Patří do čeledi áronovitých a pochází z Madagaskaru. Našli byste ho ve stinných lesích a na horských svazích mezi sukulenty.
Jde o velmi nenáročnou rostlinu, které ke štěstí stačí zálivka jednou týdně a stanoviště třeba i na stinném místě, hlavně bez přímého slunečního svitu. Ve svých tlustých listech si udržuje dostatek vláhy, takže zvládne i sušší prostředí.
Kořenokvětka (Aspidistra elatior)
![5b584edd28964obrazek.png]()

Doma je v čínských, himalájských a japonských lesích. I když je ozdobná hlavně svými velkými listy, má také květy. Ty vyrůstají přímo z oddenku, a proto se jí říká kořenokvětka.
Této nenáročné pokojové rostlině nejvíce vyhovují teploty okolo 18 °C a nemá ráda příliš suchý vzduch. Pokud takový doma máte, rostlinu roste. Hlavně přes léto pak vyžaduje častou zálivku, substrát byste rozhodně neměli nechat vyschnout. Nikdy ji ale nedávejte na přímé slunce. Před paprsky ji schovejte do polostínu.
Čtěte také:
- Jedovaté pokojové rostliny - které mohou ublížit vašim dětem?
- Sedmero květin, které vám doma vyčistí vzduch od toxinů
Nový komentář
Komentáře
Mám opačný problém. Hned od rána mi do pokoje svítí sluníčko a je celé dopoledne, takže kytky, co kvetou, mi tam nejdou. Co teda jde krásně jsou kaktusy a ty kvetou často, jak se jim daří, ale jen kaktusy na okně se mi nelíbily. Nakonec mám nekvetoucí kytku, které se daří. A zkusila jsem muškáty, ty jdou také skvěle.
zamioculcas mám, ostatní ani neznám
Hezké.
Z těchto rostlin nemám doma žádnou...
Mám parožnatku i aspidistry a opravdu krásně rostou ve stínu a jsou jedny z mých nejmilejších.
No prosim, já když jsem v květinářství něco takového sháněla,tak mi řekli-taková rostlina není.