dítě

Říká se, že maminky mají vždycky pravdu. V jednom případě si jim ale můžete dovolit s čistým svědomím oponovat. Je jím výchova dětí. S novými lékařskými poznatky se totiž mění i jejich doporučení. Jaké rady, i když jistě dobře míněné, tedy neposlouchat?  

1) Zažeňte žízeň čajem

„Proč mu nedáš napít, vždyť je takové horko!“ lamentuje vaše tchyně, zatímco vy své tříměsíční miminko pouze kojíte? Nenechte se vyvést z míry a stůjte si za svým. Kojení je pro děti plně dostačující, není třeba vařit jim ještě čajíčky, jako to dělali naši rodiče. Pokud je horko, stačí jen kojit častěji. A „radě starších“ vysvětlete, že existuje přední a zadní mléko. Právě to „přední“, které teče jako první, je řidší a uhasí miminku žízeň. Teprve pak přichází na řadu výživné „zadní“ mléko.

2) Změňte mléko

Možná právě procházíte obdobím, kdy má vaše výhradně kojené miminko neustále hlad a každou chvíli pláče. Dnes už je většině maminek známo, že potomek prochází takzvaným růstovým spurtem. Během pár dní bude zase spokojeně konzumovat svou běžnou dávku. Jenže naše maminky a babičky takové informace často neměly. Naopak se mezi nimi tradovalo, že mléko už jejich miminku nestačí. Údajně bylo takzvaně „hladové“, nevýživné a bylo nejlépe nahradit jej okamžitě mlékem umělým. To je ale dávno vyvrácený omyl. Mateřské mléko vždy obsahuje přesný poměr živin, jaké miminko potřebuje. Takže pokud žena může kojit, měla by tak činit alespoň do ukončeného šestého měsíce.

3) Hlavně dodržovat intervaly

V dobách minulých byl harmonogram na všechno, takže ani kojení nebylo výjimkou. Maminkám bylo doporučováno striktně dodržovat konkrétní pauzy mezi kojením, ať už se to potomkovi líbilo, nebo ne. Dnes je trend úplně jiný. Miminko by mělo dostat najíst, kdykoli si řekne.

4) Ať má silné plíce

Běžet k miminku pokaždé, když zapláče? To se nenosilo. Mezi maminkami byla rozšířená pověra, že je dobré nechat je vybrečet, protože křik je zdravý pro jeho plíce. To už je naštěstí poměrně úspěšně vyvráceno. A postupně mizí také názor, že by byly děti nadměrnou pozorností rozmazlené. Je prokázané, že dítě, kterému se dostává už od útlého věku dostatek pozornosti, je spokojenější, vyrovnanější a samostatnější.

5) Vezměte vývoj do svých rukou

Dnes už je maminkám dobře známo, že mají dát vývoji svých dětí čas. Tolik, kolik ho potřebují. Žádné předčasné posazování ani pořizování chodítka, radí fyzioterapeuti. Pokud nedáte vývoji páteře potřebný čas, bude se vaše dítě brzy potýkat se zdravotními problémy jako skolióza, migréna či bolesti hlavy a zad. Stejné je to i s nošením miminka ve svislé poloze – správně by mělo být kvůli páteři nošeno sbalené do klubíčka.


6) Kočárek, jinak nic

Některé maminky se dívají skrz prsty na své dcery, které propadly šátkování. Jak jen mohou tahat to nebohé miminko zkroucené v kusu látky? Vždyť je pro ně nejlepší, když se může pohodlně natáhnout v kočárku. Omyl, je prokázáno, že nošení v šátku, pokud je správně používán, prospívá páteři i kyčlím, ale hlavně psychice miminka. A rozhodně nejde ani o rozmazlování.

7) Nejlépe se mu spí na bříšku

I když dříve nebylo nic výjimečného ukládat miminka ke spánku na bříško, dnes je to na noc skoro zapovězená poloha. Hrozí v ní totiž mnohem větší riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Na bříšku by miminka spát občas měla, ale jen pod dozorem.

Reklama