Kdo chce doma dýchat čistý vzduch, měl by si pořídit ty správné květiny. Ano, skutečně existují pokojové rostliny, které dokážou zbavit ovzduší škodlivých látek! Po důkladném testování jejich seznam vytvořil dokonce i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Ani v našem příbytku se nemůžeme cítit tak úplně v bezpečí před škodlivými látkami jako je formaldehyd, benzen, trichlorethylen, xylen či amoniak. Ať už se k nám dostávají z vybavení bytu, nebo při větrání. Jak se jich co nejúčinněji zbavit? Stačí si domů pořídit jejich přirozené lapače – květiny. Poradíme vám, které jsou ty nejvhodnější! A dost možná, že většinu z nich už doma máte.

Lopatkovec

Čistí vzduch od: amoniaku, benzenu, formaldehydu a trichlorethylenu

kytky

Nenáročná a velmi vděčná rostlina původem z Kolumbie, které je zvyklá růst ve stínu. Její nádherné tmavě zelené listy čas od času ozdobí bílé květy. Její pěstování zvládne i naprostý začátečník, kterého na nedostatečnou zálivku nejprve upozorní svěšenými listy. Dorůstá výšky od 20 do 70 cm, takže se vejde do každého bytu.


Ledviník

Čistí vzduch od: xylenu a formaldehydu

kytky

Kapradiny rostou na naší planetě už tolik let, že si se škodlivinami zkrátka musí umět poradit. Řadí se mezi ně také ledviník, který je u nás asi nejoblíbenějším druhem pro pěstování v domácích podmínkách. Daří se mu na tmavším stanovišti a úplně mu postačí, když jej budete udržovat ve vlhku.


Fíkus benjamín

Čistí vzduch od: benzenu, formaldehydu, trichlorethylenu

kytky

Tento strom původem z jihovýchodní Asie se v našich podmínkách poněkud zmenšil, ale jeho schopnosti čistit efektivně ovzduší, zůstaly zachovány. Maximálně dvoumetrová solitéra nemá ráda časté přemísťování, ani přímé sluneční světlo, ale její pěstování není nijak složité.


Dracéna

Čistí vzduch od: benzenu, formaldehydu, trichlorethylenu a xylenu

kytky

Za exotickým vzhledem této krásky původem z Afriky byste možná nehledali nenáročnou zeleň do bytu, ale i tady je opak pravdou. Dračinec, jak se této rostlině česky říká, se spokojí snad s jakýmkoli umístěním v bytě, kromě přímého slunce, které by jí spálilo listy. Je nenáročná na zálivku i na vzdušnou vlhkost.


Zelenec

Čistí vzduch od: formaldehydu a xylenu

kytky

Okrasná rostlina původem z Afriky, kterou jsme se učili pěstovat už jako děti na školních parapetech. Je velice nenáročná a odolná, takže udělá radost hojným růstem i naprostému začátečníkovi. Chcete jich mít doma víc? Není problém květinu rychle rozmnožit, stačí zasadit mladou rostlinu (košíček), který vyrůstá ze šlahounu.


Chryzantéma

Čistí vzduch od: amoniaku, benzenu, formaldehydu a xylenu

kytky

Pokud máte listopadku spojenou jen s venkovními záhonky a Dušičkami, je to chyba. Vyjímat se vám bude i v interiéru, který navíc dokonale vyčistí od toxických látek. Podle NASA je právě v tom špičkou v rostlinné říši. Navíc máte na výběr z nepřeberné záplavy různých barev a odstínů. Stačí jí světlo a pravidelná zálivka, nikoli však přemokření.


Tchynin jazyk

Čistí vzduch od: benzenu, formaldehydu, trichorethylenu a xylenukytky

Ačkoli je tato africká rostlina z čeledi agávovitých sama o sobě jedovatá, dokáže skvěle odbourat jedy ze vzduchu. Jak ji pěstovat? Říká se, že je tak nenáročná, že ji v podstatě nemůžete ani špatnou péčí zahubit. Když jí ale věnujete lásku a péči, dost možná vám i vykvete.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: