5f69be0e03846obrazek.png
Foto: Shutterstock

 1. Nečistíme, ale kontaminujeme
  Spadl na zem dudlík a my se ho snažíme očistit od případných nečistot ve vlastních ústech. Nebo ochutnáme příkrm, jestli třeba není příliš horký. Nic z toho není raritou a mnoho rodičů bohužel vůbec netuší, jak moc tím svému dítěti škodí. Naše ústa jsou plná bakterií, na které nejsou ta miminkovská ještě připravená. Navíc tak můžeme šířit i zubní kazy. Sklovina malých dětí není tak odolná, jako u dospělých.
 2. S batolátky není třeba chodit k zubaři
  První návštěvu zubaře doporučují odborníci ve chvíli, kdy se vyklube první zoubek. Tedy kolem 6. měsíce věku. Kromě toho, že lékař ústa zkontroluje, malý pacient si zvykne na prostředí ordinace. Když sem bude docházet každého půl roku, vyšetření bude vnímat jako něco úplně přirozeného. A případný zákrok v budoucnu nebude tolik traumatizující. Rodiče se tu navíc dovědí, jak o zoubky dětí správně pečovat, nebo si vyjasní případné další otázky.
 3. Uražený zub není nutné řešit, stejně časem vypadne
  Mléčné zuby málokterého dítěte přečkají bez úhony, však o pády není nouze. Co ale dělat v případě, že si kus zubu urazí? Rozhodně to konzultujte se zubařem. Pokud se podaří chybějící kus zubu najít, vložte ho do mléka, či alespoň do vlhkého kapesníku a zatelefonujte do ordinace. Pokud jde o větší kus, možná se ho pokusí přilepit zpět. Nebo stav zubu alespoň zkontroluje, případně zabrousí. Může se také stát, že naražený zub časem odumře a zčerná. Důležitá je návštěva zubaře i v případě kompletně uraženého zubu. I když by časem stejně vypadl, může teď v ústech chybět a způsobit tak špatné postavení zubů okolních.
 4. Je normální, že jsou dětské zuby děravé a zkažené
  Děti milují sladké, a tak není divu, že se jim první zoubky brzy zkazí. Naštěstí vypadnou, takže není třeba se znepokojovat. Tak přesně tohle si myslí až příliš mnoho rodičů a je to samozřejmě chyba. Sladkosti by děti neměly jíst jako na běžícím pásu, a zoubky by se po nich měly čistit, aby se kazu předešlo. Dětské zuby ovšem neničí jen sladkosti typu čokolády a lízátek. Nesvědčí jim ani celodenní popíjení slazených nápojů, kde bývá cukru také požehnaně. Největším hříchem jsou pak lahvičky se slazeným pitím či mlékem v postýlce na noc. Když už přece jen nějaký vznikne, je nezbytné vydat se k zubaři. Dětské zuby nemají tak odolnou sklovinu a zubní kaz se rychle rozšíří i na zuby okolní. A to rozhodně není jen problém estetický. Kaz se rychle dostane i hluboko do zubní dřeně a odtud infekce putuje i do lůžka, kde už čeká na svůj čas zub druhý, dospělácký. Ano, i jeho vývoj zkažený mléčný zub ohrozí.
 5. Na čištění zubů je čas, zatím nejí sladkosti
  Zbavovat mléčné zoubky plaku je nezbytné od chvíle, kdy se objeví první z nich. I na něm ulpívají zbytky příkrmů, nebo i mléka. Ano, i to obsahuje cukry. Zpočátku stačí čistit sklovinu vlhkou gázou, nebo vhodnou žínkou. Až když se vyklube stolička, měla byste vzít na pomoc kartáček. Kromě toho, že dítě neohrozí zubní kaz, bude si od malička zvykat na pravidelnou ústní hygienu.
 6. Už si zvládne vyčistit zuby samo, nepotřebuje dohled
  Podle odborníků je nezbytné dočišťovat dětem zuby až do jejich dvanácti let. Čím menší děti, tím více času jim musíte věnovat. Nejsou schopné vyčistit si zuby tak důkladně, jak je třeba.
 7. Ono to prostě nemá rádo
  Rezignovat na čištění zoubků jen proto, že se mu váš potomek brání jako tygr, je špatně. Zkuste to vzít z druhého konce a zvolit pozitivní motivaci. Vyprávějte pohádky, nabídněte zajímavý kartáček, pusťte mu k tomu pohádku… Nikdy to ale nevzdávejte.

Čtěte také:

Reklama