5f1eb5ecbcb4bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Kerskem ze Sadské (20 km)

Krajem, který proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, se můžete vydat na okružní jízdu po lesních a polních cestách, cyklostezce a po vedlejších silnicích. Vede ze středočeské obce Sadská přes Třebestovice, Kerské rybníčky, osadu Kersko, obec Hradištko, podél řeky Labe a jezera Sadská. Dostanete se dokonce i k slavné hájence, kde se myslivci ve filmu Slavnosti sněženek hádali, zda kance se šípkovou, nebo se zelím. Cestou potkáte také bývalou chatu slavného spisovatele, lesní ateliér Kuba či Svatojosefský minerální pramen.

kersko.jpg

Údolím Tiché Orlice z Ústí nad Orlicí do Chocně (19 km)

Údolím řeky Tichá Orlice po asfaltové cyklostezce (č. 18) a zčásti po silnici 3. třídy se projedete na trase z Ústí nad Orlicí – Kerhartic v Pardubickém kraji, přes Klopoty, osadu Bezpráví, Pernou, Brandýs nad Orlicí až do Chocně. Pokud se vám bude chtít, můžete si dát stejnou trasu i zpět. V opačném případě se můžete svézt vlakem – železniční trať kopíruje cyklostezku.

orlice.jpg

Z Čech až na Moravu ze Žďáru nad Sázavou (14 km)

Asfaltová cyklostezka v kombinaci s lesní a polní cestou vás čeká na trase ze Žďáru nad Sázavou v kraji Vysočina přes Polničku až k přehradě Velké Dářko. Po cestě vás kromě možnosti koupání čeká také možnost odbočky do sportovně-rekreačního areálu Pilák či zábavního areálu Salón Expres Vagón. Kochat se cestou můžete i sochami Michala Olšiaka umístěnými v přírodě, které představují pomyslnou hranici mezi Čechy a Moravou.

zdar.jpg

Šumavské putování z Nové Pece (21 km)

Kouzelnou krajinou se můžete vydat z vlakového nádraží v jihočeské Nové Peci, odkud vede cyklotrasa (číslo 7 nebo 33). Pohodlný asfalt podél řeky Vltavy vás dovede přes Černý Kříž a Stožec až do hraničního Nového Údolí. Zpět můžete po stejné trase, případně vlakem.

nova-pec.jpg

Valdštejnovou cyklostezkou až do Waldsassenu (15 km)

České město Cheb v Karlovarském kraji spojuje s německý městem Waldsassen takzvaná Valdštejnova cyklostezka (č. 6) vedoucí po bývalé železniční trase. Začíná u chebského vlakového nádraží, vede jeho ulicemi, pak po polní cestě a následně po asfaltové, která velmi lehce stoupá k Slapanům. Odtud se pak dostanete lesním úsekem přes státní hranici až do obce Egerteich a následně po mírném stoupání a klesání do Hundsbachu. Odtud už se kolem farmy, kaple v jeskyni či rybníků dostanete do historického města Waldsassen.

cheb.jpg

Kolem dokola Lednicko-valtickým areálem (27 km)

Nejen vínem, ale i svými rovinatými cyklostezkami je proslulý jihomoravský kraj. Po asfaltu i lesních cestách se do něj můžete vydat z obce Lednice, kde se předtím můžete pokochat stejnojmenným zámkem a přilehlým parkem. Pak pojedete kolem Loveckého zámečku směrem k Janovu hradu. Následně vás čeká cesta přírodním parkem Niva Dyje a u Kančí obory můžete odbočit na prohlídku Břeclavi (po cyklotrase Podlužní). Po návratu ke Kančí oboře se vydáte do Charvátské Nové Vsi a pak se projedete kolem architektonických památek Svatý Hubert a Tři Grácie. U Hlohoveckého rybníka se pokocháte Hraničním zámkem a Rybničním zámečkem. Pak už vás čeká opět Lednice.

lednice.jpg

Valaškou krajinou cyklostezkou Bečva (31 km)

Z Velkých Karlovic vás cyklostezka (č. 50) povede nejdřív podél silnice a následně údolím řeky Vsetínská Bečva. Pojedete přes Karolinku, kolem umělého jezera nazývaného Balaton do Nového Hrozenkova, přes Halenkov, Huslenky, Hovězí a Janovou až k vsetínskému zámeckému parku. Ze Vsetína se můžete vrátit zpět vlakem.

vsetin.jpg

Čtěte také:

Cyklostezka pro nesportovce a rodiny s dětmi v krásné přírodě? Jeďte do Orlických hor

Reklama