1) Jitrocel kopinatý

Jitrocelový sirup proti kašli zná asi každý. Ale tušily jste, že tato bylinka skvěle působí i proti bolesti způsobené hmyzím bodnutím? Látky v něm obsažené mírní nepříjemné pálení a také zmírňují otok. Stačí v prstech rozmačkat jediný list, který na dané místo přiložíte a přidržíte. Úleva je téměř okamžitá. Jitrocel má navíc protizánětlivé a antibiotické účinky. Ne nadarmo se mu mezi lidem říkalo také hojílek, celníček nebo ranocel.

2) Šalvěj lékařská

Pomáhá čistit krev, léčí střeva, mírní nadýmání nebo zahlenění. Šalvěj je ceněna také pro antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky. A díky tomu, že působí i protizánětlivě, hravě si poradí s otokem a podrážděnou kůží po hmyzím bodnutí. Stačí rozemnout v ruce pár listů a přiložit na ránu. Doma pak můžete použít již připravenou šalvějovou tinkturu.

3) Sedmikráska obecná

Na zahradách jí bývá plno, což spousta majitelů takzvaných anglických trávníků nevidí ráda. Přitom jde o významnou léčivku. Zlepšuje trávení, takže si po obědě klidně můžete smlsnout na jejích čerstvých květech. Kromě toho napomáhá vykašlávání a působí protizánětlivě a hojivě. A to i na hmyzí bodnutí, jehož neblahé účinky na pokožku zmírňuje. Stačí rozemnout v ruce pár jejích lístků a přiložit je.

4) Máta peprná

Tato bylinka intenzivní a osvěžující chuti a vůně se hodí nejen pro přípravu mojita nebo čaje pro lepší trávení. Její rozemnuté listy pomohou také pokožce podrážděné po hmyzím bodnutí.

5) Aloe Vera

Uvnitř jejích listů se ukrývá doslova zázračný balzám podporující hojení, hydrataci a zklidnění pokožky. A to všechno je zapotřebí i po bodnutí hmyzem. Uřízněte kousek listu a přiložte ho gelovou tekutinou uvnitř něho na ranku. Má protizánětlivé účinky a poradí si i s bakteriemi, viry a plísněmi. Že aloe vera nepěstujete? Použijte místo ní netřesk, který roste na kdejaké skalce. Má podobné účinky, proto se mu někdy říká „česká aloe“.

6) Levandule lékařská

Bylinka, která si našla své místo v nejedné české zahradě, nejen že odpuzuje dotěrný hmyz, ale dokáže léčit i následky jeho řádění. Rozdrťte snítku levandule v ruce a přiložte na místo bodnutí. Brzy se dostaví její zklidňující a hojivé účinky, které potlačí svědění i otok. A co víc, působí také dezinfekčně.

7) Petržel

Svědění a otok po hmyzím bodnutí dokáže zmírnit také bylinka, kterou byste si daly spíše do polévky. Petrželová nať má detoxikační, antiseptické, zklidňující a hojivé účinky. Stačí její rozemnutou nať přiložit na místo poranění.

Čtěte také:

Reklama