V neděli 7. září slaví fenomenální herečka Milena Dvorská sedmdesáté narozeniny. Připojte se k blahopřání! 

Milena Dvorská se narodila 7. září 1938 v Prostějově. V roce 1960 dokončila studia na DAMU, ale k herectví ji přivedla legenda, respektive legendární herec Jan Werich, ke kterému si přišla patnáctiletá budoucí zdravotní sestřička Milena pro autogram. S Janem Werichem si také poprvé zahrála ve filmu, a to v pohádce Byl jednou jeden král (1954). Při natáčení této krásné pohádky žila tři měsíce u Werichů na Kampě v podkrovním pokojíku.

Ale nezahrála si jen s Janem Werichem. Okusila také, jak umí kumšt další legendy naší kinematografie, jakými byli Vlasta Fabianová, Slávka Budínová, Stella Zázvorková, Vlasta Burian, Miroslav Horníček, Jaroslav Marvan, Rudolf Hrušínský, nebo třeba František Filipovský, Josef Kemr, Miloš Kopecký či Július Satinský. Měla zkrátka možnost zahrát si s hereckými esy, mezi které se může směle řadit.

Ze slavných filmů a seriálů jmenujme například snímky Anděl na horách (1955), Marečku, podejte mi pero! (1976), Jak se budí princezny (1978), Jára Cimrman ležící, spící (1983), Vesničko má středisková (1985), Chlapci a chlapi (1988), Šípková Růženka (1990) či Panic je nanic (2006). Nebrání se ani moderním seriálům, jakými byl například seriál Letiště či Detektiv Martin Tomsa.

Působila v mnoha divadlech, ať už jako členka souboru nebo jako host. Hned po DAMU nastoupila do souboru D 34, V současné době působí v divadlem E. F. Buriana. Hostovala však i v Národním divadle. Hraje pravidelně na Letních shakespearovských slavnostech.

Že se v životě vždycky jenom nedaří, okusila Milena Dvorská, když její dcera Lucie před několika lety odešla s manželem Janem Dvorským (náhodná shoda jmen), který se prohlásil za Parsifala Immanuela, Spasitele světa. Dnes Lucie žije nejspíš někde v zahraničí...

V neděli se tedy Milena Dvorská dožije významného životního jubilea. Česká televize proto uvede jako blahopřání inscenaci Kouzelný dům, kterou můžete shlédnout na ČT2 od 11.50 hodin.

Kouzelný dům (zdroj: Česká televize)

Skvělé herectví Mileny Dvorské nám připomene její hlavní role dívky ve vzrušujícím příběhu podle slavného románu K. J. Beneše. Po letecké katastrofě ztratila paměť. Nikdo neví, odkud je, co se jí stalo, jak se jmenuje. Neví to ani ona sama. Postupně se důvěrně zapojuje do života podivného, starosvětského, kouzelného domu svých hostitelů. Chvíle poznání její tajemstvím zahalené minulosti se však blíží... K inscenaci režiséra Jaroslava Balíka (z roku 1970) napsal scénář Otakar Fencl, dramaturg Národního divadla a poté dramaturg ČST.

Jaké je vaše přání Mileně Dvorské k sedmdesátinám?

Reklama