„Matka vždycky vařila českou klasiku, protože si to táta přál, ale z dětství si moc nepamatuju, že bych ji někdy viděla jíst. Vždycky říkala, že se buď najedla už při ochutnávání při vaření, anebo že už na to ani nemá chuť a dá si něco jiného později. Přitom když přišla návštěva, chystala pohoštění, že by se za něj nemusela stydět ani cateringová společnosti. Sama si ale zobla tak maximálně pár oříšků,“ popisuje Pavlína.

635904604187dobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Přestože její matka všechny ráda hostila, a ještě je často ponoukala, aby si přidali, jakmile za nimi zapadli dveře, neodpustila si rýpavé poznámky ve stylu: „Viděli jste, kolik toho ta Dana zase snědla, to snad není ani možné. Přitom je docela tlustá, měla by se sebou něco dělat.“ Pavlínina teta Dana přitom rozhodně tlustá nebyla. Nebyla sice vychrtlá, ale měla průměrnou postavu.

„Když jsem se v pubertě trochu zaoblila, měla máma podobné poznámky o váze i na mě. Táta tomu sice udělal přítrž, ale zůstalo to ve mně. A navíc teď už táta nežije, a když jdu k mámě na návštěvu a třeba mám zrovna pár kilo navíc, neobejde se to bez komentáře. V patnácti jsem měla trochu náběh na anorexii, ale naštěstí mě z toho dostal můj tehdejší kluk. Máma podle mě anorexií trpí celý život. I teď když jí je sedmdesát, ji někdy přistihnu, jak si prohlíží břicho před zrcadlem. Prohlíží si břicho, které nemá. Vždy byla kost a kůže a nechápu, z čeho vlastně tak dlouho přežila. Problém je v tom, že jí nedávno zjistili rakovinu a na léčbu potřebuje dostatek síly, ona ale jídlo odmítá, protože je pro ni přednější to, jak vypadá než zdraví,“ říká Pavlína.

Ta se snaží matce vařit a nosit dobroty. Ta ale většinu odmítá nebo tvrdí, že už jedla. Její lednice přitom zeje prázdnotou. Pak se dceři chlubí, že na sobě má kalhoty, které oblékla před lety.

„Chtěla bych, aby tu se mnou mamka ještě nějakou dobu pobyla, ale její tělo nebude mít sílu se hojit a léčit, když nebude mít žádné živiny. Ale jak mám donutit sedmdesátiletou ženu do jídla nebo aspoň k návštěvě psychologa?“ zoufá si.

Zdroje: respondentka Pavlína

Čtěte také: