Myslíte si, že dějiny jsou nuda? Chyba! Historie může být i zábavná. A právě takovou zábavnou historii představuje Národní muzeum v Praze. Až do konce roku tam akademická malířka Lucie Seifertová vystavuje obří leporelo Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí.

Leporelo má i v originále, který  se vejde do knihovny, po rozložení na délku úctyhodných devět metrů. V nadživotní velikosti to dotáhlo zhruba na sedmdesát metrů, které se vinou kolem ochozu Pantheonu v druhém patře.   

Originální knížka získala Cenu Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež. Její autorka si s ní vyhrála a události, které v učebnicích dějepisu vydají jen na suchopárný letopočet, přiblížila vtipně nebo neotřele, takže mají šanci snáze uvíznout v paměti. Autorka slibuje, že v leporelu může čtenář cestovat časem, zároveň neopustit svůj pokoj a může být třeba v pyžamu. Nejsou to však žádná volná převyprávění. Seifertová si dala tu práci a vycházela z ověřených faktů. Chronologie událostí sedí a navíc na každé vedlejší stránce jsou informace, co se ve stejnou dobu dělo ve světě.

To poněkud nelichotivě potvrzuje fakt, který historikové v učebnicích nikdy příliš nezdůrazňovali: Bývali jsme padesát až sto let za vyspělejším západním světem. Zatímco v zemích Koruny České, tehdy ještě v knížectví, intrikovali první Přemyslovci, v Itálii už stavěli šikmou věž v Pise, tehdy ještě rovnou. Anebo že zatímco u nás Marie Terezie zaváděla povinnou školní docházku, ve Francii létaly montgolfiéry a schylovalo se k pádu Bastily.

Sámo a jeho ženy
Malířka podává dějiny s ironií a nadsázkou, takže se třeba na obrázku stavby svatovítské katedrály zedníci dohadují, zda chrlič v podobě saně připomíná ženu jednoho z nich. U kupce Sáma nenajdete jen údaj, od kdy do kdy vládl, ale i informaci, kolik měl žen a kolik potomků. Obrázek Keltů, kteří vhazují šperky do tůně jako oběť bohům, shazuje malůvka uctívané bohyně. Ta na břehu brblá, ověšena zlatem, že už je nemá kam dávat. Moderní dějiny tu sice přijdou poněkud zkrátka, ale na druhou stranu, 100 let v historii zase tak moc neznamená.

Na rozdíl od knížky na výstavě chybějí zadní strany leporela. Na nich černobílé ilustrace doplňují dějinné události. Čtenář se tu dozví, jak se vyvíjelo hrnčířství, jak vypadaly středověké doly či jak za druhé světové války bojovali českoslovenští letci.  

Spíše než tohle ale budou návštěvníci zřejmě postrádat oživení výstavy. Autoři expozice sice Seifertové leporelo doplnili několika vitrínami s archeologickými nálezy a historickými předměty, těch je ale málo a vybrané jsou spíše namátkově. Za sklem tak můžeme vidět například románský meč či husitskou pavézu. Vitríny doplňuje několik figurín, které předvádějí části dobového oblečení či výstroje. Zejména děti by však ocenily, kdyby si mohly některé předměty osahat nebo vyzkoušet nástroje.

Tip: Neberte na výstavu knížky děti, které neumějí číst. Sice je to leporelo, nicméně svým obsahem určené spíše pro větší děti a dospělé. Tří či čtyřletému dítěti jen těžko vysvětlíte, kdo to byli husiti. Navíc vás ze samého čtení budou bolet ústa.

Slon zblízka

Když už v Národním muzeu jste, nahlédněte do dalších expozic. Muzeum svým pojetím připomíná dobu, kdy vznikalo, a tak jsou všechny exponáty pouze koukací a nesahací. Nicméně i tak stojí za to mnohé vidět. Protože třeba obrovská kostra plejtváka myšoka, známá jinak též jako "kostra velryby z národního", je pořád stejně impozantní. Anebo slon a nosorožec - na rozdíl od těch v ZOO se tihle sice ani nehnou, ale na druhou stranu, kdy jindy se můžete zblízka podívat na to, jak moc připomíná nosorožčí kůže brnění. I když pravda, u vitríny s vycpanými tuleni trochu mrazí.

Kolik to stojí:

Výstava Udatných dějin je v hlavní budově muzea na pražském Václavském náměstí. Vstupné platí do celé budovy a stojí 100 korun dospělého, 50 korun dítě starší šesti let, každé první pondělí je zadarmo. Máte-li čas, běžte ve všední den, o víkendu tam bývá těsněji, i když k nehnutí to není ani tehdy.

Více o stálých expozicích na www.nm.cz                                     

                 
Reklama