Má podivný název a naše maminky a babičky se s ní nemusely potýkat. Tato velmi nakažlivá virová nemoc, které se někdy také říká „sedmá dětská“, se u nás rozšířila celkem nedávno, v devadesátých letech minulého století. Řeč je o syndromu ruka-noha-ústa (HFMD).

Nejčastěji tato infekční choroba postihuje děti do pěti let věku, ale úplnou výjimkou nejsou ani dospělí. Inkubační doba je 3 až 5 dní. Zprvu se zdá, že jde o klasické nachlazení. Nechutenství a bolest v krku doprovází mírná teplota. Někteří pacienti si stěžují i na nevolnost a průjem, mají zduřelé lymfatické uzliny. Že nepůjde o běžnou virózu, to následně dávají znát zarudlá místa na dlaních a chodidlech, méně často se u malých dětí objevují i na rukou, zadečku a v tříslech. Brzy se v těchto místech objeví také 3 až 7 mm velké, našedlé, svědivé pupínky až puchýřky a v dutině ústní bolestivé afty. Kvůli těm může dítě i odmítat jíst a pít.

kid

Jak s nemocí bojovat?

V naprosté většině případů jde o nevážné onemocnění bez komplikací, které do sedmi až deseti dnů odezní. Pacient od lékaře většinou odejde s doporučením, aby zůstal v posteli, dostatečně pil a měl přísun vitaminů a neškrábal pupínky. Může mu také doporučit kapky či krém proti svědění. Rozhodně by ale neměl chodit mezi ostatní děti do té doby, než odezní zjevné příznaky nemoci.

Nejvíce nakažlivý je pacient v akutní fázi, než začne mizet vyrážka, ale jeho stolice je infekční ještě zhruba měsíc po prodělané nemoci. Ta se totiž přenáší nejen prostřednictvím kapének ve vzduchu, ale také orofekálně. Proto je nezbytné úzkostlivě dbát nejen na hygienu rukou, ale také pečlivě omýt kontaminované předměty, na kterých virus relativně dlouho přežívá.

Může se nakazit dospělý?

I když to není tak časté, můžete toto onemocnění postihnout i dospělé. Nejvíce na pozoru by se před ním měly mít těhotné ženy. V prvním trimestru těhotenství totiž může vyvolat spontánní potrat nebo poškodit plod. A ani již prodělaná nemoc není zárukou, že neonemocníte znovu. Tělo si totiž vytvoří protilátky pouze proti původci nemoci, ne proti jinému sérotypu.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: