5f1ab16bb741dobrazek.png
Foto: Shutterstock

„Petra byla vždycky hrozně akční holčička. Hezky se učila, jezdila s námi na výlety, sportovala. Jenže ve třinácti letech ji kamarád navezl do online počítačových her. Zpočátku nám to přišlo jako neškodná zábava. Něco tam stavěla, vytvářela, vymýšlela. Jenže postupem času tomu úplně propadla. Přestala chodit ven s kamarádkami, zhoršila se ve škole, byla nevyspalá a nepříjemná, když jsme ji vytáhli kamkoli ven. Manžel nakonec počítač prohodil oknem a Petru jsme odvezli k psychologovi. Snad i jí dojde, čemu propadla, a zlepší se to,“
svěřuje se maminka Monika (42).

Odborníci se shodují, že problém se závislostí na moderních technologiích souhrnně, začíná ohrožovat děti od zhruba desátého roku věku. V případě, že u počítači či mobilního telefonu sedí až příliš dlouho dítě mladší, jde o problém rodičů, kteří špatně nastavili hranice. Nejvíce rizikovým obdobím pro možný vznik závislostí je pak věk mezi 12 a 19 lety.

Dětí, které tráví nebezpečně moc času u počítače, je ale více. Nepatří mezi ty s problémovým užíváním komunikačních prostředků vedoucím až k závislosti i to vaše? Tady je sedm varovných signálů.

 1. Má čas i na jiné zájmy?
  Dokud má dítě i jiné koníčky, kterým věnuje svůj volný čas, je to v pořádku. Problém je, když počítači či telefonu podřídí všechny své ostatní zájmy. Neexistuje žádný správný objem času stráveného online, který by měl být ještě bezpečný. Adiktologové však uvádí, že rizikoví uživatelé tráví u počítače zhruba třikrát více času, než je běžné – tedy 5 až 6 hodin denně. Vždy je důležité vědět, co dítě na počítači dělá. Pokud tuto pomůcku používá při vzdělávání se, je to v pořádku.
 2. Nekašle na učení?
  Zhoršený prospěch ve škole, nezájem o učení a časté poznámky typu: nedává pozor, usíná při vyučování, přichází pozdě do školy a podobně.
 3. Přišlo o své kamarády?
  Skutečný sociální kontakt s kamarády je důležitý. Pokud o ně váš potomek úplně ztratil zájem, případně se s nimi stýká jen online, je něco špatně.
 4. Ztrácí zájem o rodinu?
  Děti v pubertě obecně omezují komunikaci se svými rodiči, ale v případě závislosti na technologiích je toto chování až extrémní. Obtěžuje je jakékoli vytržení z virtuálního světa, jsou podrážděné, impulzivní.
 5. Mění se jeho chování?
  Závislost na počítači či mobilu změní děti k nepoznání. Jsou najednou bez zájmu o cokoli jiného, apatické. Mohou také upadat do depresí, uzavírat se samy do sebe. Nebo se naopak stávají konfliktními až agresivními.
 6. S jeho zdravím to jde z kopce?
  Pokud děti prosedí plno hodin denně u počítače, není divu, že to má negativní vliv nejen na psychiku, ale také na jeho tělo. Začne trpět bolestmi páteře, hlavy, očí. Je často unavené, málo se hýbe a energii doplňuje sladkostmi. Nemá čas na jídlo, přestává o sebe pečovat. Proto může mít problémy s nadváhou či obezitou.
 7. Potřebuje více peněz?
  Pokud za hraní her platí online, nebo si je kupuje na nosičích, potřebuje více peněz. Když mu je nedáte, nezřídka si je vezme samo. Zkrátka začne krást a lhát.

Za odborníkem byste měla zajít v případě, že u svého dítěte objevíte tři a více výše uvedených příznaků.

Čtěte také:

Reklama