Dovolená u moře představuje kromě zaslouženého odpočinku také citelný zásah do rodinných financí. Podle nedávného bankovního průzkumu za ni průměrná česká domácnost zaplatí 25 783 korun. Pro porovnání to je téměř shodná částka jakou představují roční zálohy za energii. Proto je dobré vědět, jak zbytečně neutrácet a naopak za co si raději připlatit. Následující sedmero užitečných rad zajistí, aby výlet do zahraničí domácnosti finančně nezruinoval.
1. Financování dovolené
Každé plánování cesty by mělo začínat pohledem na aktuální stav bankovního účtu. Pokud zjistíte, že máte k dispozici dostatek volných finančních prostředků, můžete začít s výběrem typu dovolené. Co když ale peníze chybí? „Můžete dovolenou odložit, vybrat si levnější alternativu nebo sáhnout po půjčce. Při volbě poslední varianty ale opravdu dobře zvažte nutnost takového kroku, své možnosti splácení a věnujte dostatek pozornosti celkovým ročním nákladům na půjčku - tzv. RPSN,“ říká výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil. Podobným problémům je možné se v budoucnu vyhnout pravidelným spořením.
Rada navíc: Dobře zvažte, na jakou dobu si peníze půjčíte. Platí totiž zásada, že čím je doba splátky delší, tím vyšší částku nakonec zaplatíte.
2. Výběr zájezdu
Pokud plánuje vyjet s dětmi do zahraničí v hlavní turistické sezóně, pak byste měli raději uvažovat o koupi zájezdu na tzv. first minute. „Předností nákupu předem je nejen větší výběr ubytovacích kapacit, ale i širší nabídka slev a výhod. Jedná se například o slevu za včasný nákup nebo nižší cenu pro dítě,“ upozorňuje Aleš Pospíšil. Zájezdy na poslední chvíli na tzv. last minute mají tu výhodu, že bývají obvykle cenově výhodnější. Musíte ale již počítat s omezenější nabídkou. Navíc jsou děti většinou zpoplatněny jako dospělá osoba.
Rada navíc: Nezapomeňte si při pořízení zájezdu dobře přečíst smlouvu o pojištění stornopoplatku.
3. Prohlídka auta
Rozhodli jste se, že na svou dovolenou pojedete vlastním autem? Pak před cestou nezapomeňte na jeho důkladnou prohlídku. „Doporučuji zajet k profesionálům. Vydané peníze v řádu maximálně stovek korun se jistě vyplatí. Vždyť včasným odhalením závad můžete v cizině ušetřit až desetitisíce,“ dodává Pospíšil. Pečlivá příprava také zahrnuje naplánování trasy a zjištění aktuálních poplatků na dálnicích.
Rada navíc: Zkontrolujte si, zda máte v pořádku všechny doklady - pas či občanský průkaz, řidičské oprávnění, malý technický průkaz k vozu, zelenou kartu případně havarijní pojištění.
4. Pojištění osob
Cestovní pojištění je při výjezdu do ciziny nutností. Zahrnuje léčebné výlohy, pojištění odpovědnosti za škody na zdraví a majetku. V celé EU sice můžete cestovat díky evropskému systému zdravotního pojištění jen s kartičkou vaší zdravotní pojišťovny, ale problém nastává, pokud se něco opravdu stane. V tomto případě lidé nemají k dispozici žádnou non-stop asistenční službu. Sami si musí dojednat lékaře a v případě nutnosti převozu si vše musí uhradit z vlastní kapsy. Cestovní pojištění lze sjednat i ze zahraničí.
Rada navíc: Předem zvažte rizikové aktivity, na které musíte mít sjednanou rizikovou pojistku.
5. Zabezpečení bytu
Stačí pět minut a můžete mít vykradený byt. Průzkum provedený před rokem mezi bývalými anglickými vykradači bytů ukázal, že se zloději při svém výběru domácnosti nejčastěji řídí informacemi, které získají na sociálních sítích. Vinou vlastní neopatrnosti tak sami upozorníte na to, že váš byt bude na čas prázdný. Co zloděje odradí? Vysoký stupeň zabezpečení vchodových dveří!
Rada navíc: Ještě účinnější je nainstalovaný alarm proti vloupání nebo kamerový systém.
6. Kapesné
Před vycestováním by si měla rodina spočítat, kolik bude potřebovat na běžnou útratu. Neměla by přitom zapomenout zohlednit, jaký typ zájezdu si objednala. U nabídky „all inclusive“ se totiž dá očekávat, že výdaje za stravu a nápoje budou minimální. Dále je dobré si dopředu naplánovat i trávení volného času. Pokud si budete chtít půjčit auto, nezapomeňte na mezinárodní řidičský průkaz. Než usednete za volant, bezpodmínečně si zjistěte, zda je vozidlo pojištěné.
Rada navíc: Při platbě v zahraničí se vyplatí kombinovat hotovost s platební kartou.
7. Zdravotní problémy
I váš organismus si zaslouží dostatečnou přípravu na cesty. Při plánování výletu mimo Evropu lékaři doporučují měsíc před odjezdem konzumovat probiotika, která pomohou předejít cestovatelskému průjmu. Zdánlivě menší problémy může způsobit pobyt na sluníčku. Nákup kvalitních opalovacích přípravků s vysokým faktorem nejsou vyhozené peníze. Ekonomicky výhodnější je pořízení voděodolných krémů, které na těle vydrží i několik hodin po koupání v moři. Do zavazadla si ještě nezapomeňte přibalit pravidelně užívané léky.
Rada navíc: Při cestách za exotikou si s předstihem zjistěte potřebné očkování.
Zdroj: tisková zpráva
Nový komentář
Komentáře
dobré tipy
Ale dobrej návod
Suzanne — #36
Jak je člověk zhnusenej, tak se mu ani nechce.
anina4 — #35 Ono jak se to vezme. Když naši byli na 2 týdny na chatě na Vranovské přehradě, vyšel je pobyt v přepočtu cca o 1.000,- Kč méně, než nás stejně dlouhý pobyt v Řecku. Chaty a chalupy po Česku jsou velmi nákladné dovolené.
cherinka — #40 Ani ne tak smůlu na pojišťovnu. Dobraly jsme se k tomu se Suzkou v dalším příspěvku - pachatel byl chycen. Jo a vykradli je i přes bezpečnostní dveře. Otevřeli si na balkóně zavřené okno. Zloději umí otevřít i ta nová plastová
Hnus hnus a máš pravdu s tím pocitem, že doma někdo byl.
SStream — #30 By ses divila, že by nezvládli odvézt i tu sušičku, asi by ses už nesmála, kdyby ti šmejdili po bytě. Fakt je to hodně hnusný pocit, ale kdo nezažil, nepochopí.
Za týden odlétám do Peru a už jsem vybavená.
wich — #26 Tak to měli chudáci smůlu na pojišťovnu. My jsme dostali peníze skoro hned, všechno nám proplatili.

Dokonce i rozbité dveře v ceně, kolik by stály ty samé nové - byla to třetina ceny těch bezpečnostních před těmi cca 12 lety, ty nové nás stály 20000 Kč, ale nedám na ně dopustit. Taky nás vykradli dopoledne ve všední den, když můj muž jen na 2 hodiny odjel pryč. Nikdo nic neslyšel. 
Nikam nechci já
No,buď na to mám a jedu,nebo sedím doma...
To nám nehrozí protože manžel nikam nechce jezdit.
wich — #34
Přesně tak. Možná by v tuto chvíli nebyla od věci intervence právníka
Ale to jsou další výdaje a věřím, že v tom otrávení se do toho člověku nechce.
Trefa — #32 já také ne,to raději bez dovolené nebo levná varianta např. na chatě apod.,když na ni není tak určitě ne si vzít půjčku,ale rady popsané jsou známé....
Suzanne — #31 Jo, taky mi to přijde hnusné, na co si vlastně platí ty pojistky. Vykradli je stylem co viděli, vzali. Takže její přítel třeba ráno po krádeži zjistil, že nemá ani jedny kalhoty... A chování kriminálky taky strašné. O vrácení věcí se musela sestřenka vyloženě s babou pohádat. To je pak to druhotné poškozování oběti, samotnou kriminálkou.
Tak necelých 26.000,- by mi na energie opravdu nestačilo
. Jedině předělat kotel a topit šiškama. "Šetřím" tak, že nakupuji v last minute, vyhledávám studia (jsou levnější, cítím se v nich svobodněji a stejně tam jen přespím), cestuji po ostrovech autobusem, neutrácím za zbytečnosti.
Trefa:znam hodne lidi,kteri jedou na dovolenou za pujcku.to bych nikdy neudelala.kdyz na to nemam tak radeji nikam nejedu.jinac pro novacky dobre rady.
wich — #29 Jo, oni to mají vymáhat na něm
To je síla, opravdu jo. Tohle by mělo být součástí toho pojištění, že člověk dostane peníze a ať to řeší právníci pojišťovny. Ale tohle je fakt prasečina
cherinka — #23 prázdný byt je pojem. Pokud máš na mysli, že doma nemáme žádnou hotovost, absolutně žádné cennosti, zcela chybí audio i video vybavení, pak máš pravdu. Pokud by si chtěl zloděj odnést sušičku prádla, která váží 80kg, tak mu fakt fandím
Suzanne — #27 Já nevím, jak se to standardně řeší, ale problém je prý v tom, že pachatele chytli. Ještě pořád se soudí a po půl roce to není dořešené...
Takhle nemají nic. Věci ještě 2 měsíce po krádeži zadržovala kriminálka, zbytek (většina) rozprodaný po bazarech ještě týž den, klasika. Je to fakt hnus.
Mozna se to nekomu bude hodit... Pokud cestujete letadlem, napr 4x clena rodina, namichejte si kufry. Pokud se jeden ztrati po ceste, tak aspon se vsichni muzou jit koupat a ne ze jeden bude trcet na hotelu, protoze nema kufr.
Pred dovolenou neblbnu. Pojisteni mam po cely rok, kartu a doklady mam u sebe, hotovost nejakou najdu atd atd.
wich — #26 Probůh, jak je možný, že nedostali nic?
cherinka — #23 To je hnus. Něco podobného se stalo sestřence. Paradoxně, když my jsme byli ve vedlejším bytě a oni odjeli asi na hodinu, předat malou její matce, ve čtyři hodiny odpoledne... My jsme nic neslyšeli. Od pojišťovny samozřejmě nedostali nic, bez ohledu na to, že její rodina tam má pojištěný dům, několik bytů, firmu a všechna auta včetně firemních´a ročně jim poskytuje dosti velkou sumu... Hnus a nejhnusnější bylo, když brali otisky prstů a viděli, kde všude se jim ti hajzlové hrabali.