Mezi nejznámější mravence, kteří žijí v lidských obydlích, patří zrzaví faraoni. S nimi mají neblahé zkušenosti zvláště ti, kdo bydlí v panelových domech. Rozhodně ale nejsou jediným druhem tohoto blanokřídlého hmyzu, který se u nás může stát nevítaným hostem. Občas přiláká sladká vůně potravin a příjemné teplo i ty pilné pracanty, kteří by jinak přebývali venku, v mraveništi. Stalo se to i vám? Nebo tomu chcete předejít, protože jich máte plnou zahradu? Tady je několik rad, jak beze zbraní hromadného ničení přesvědčit průzkumníky, aby se vašemu příbytku vyhnuli velikým obloukem.
ant.jpg
Foto: Shutterstock

Pomůže silné aroma

To, na co bychom měly zaútočit, je mravencův čich. Je totiž velmi dobře vyvinutý. Díky tomu i na velkou dálku cítí, že máte doma něco dobrého k snědku. Naštěstí stejně jako existují potraviny, které ho lákají, je i plno těch, které ho naopak odpuzují. Stačí aplikovat je do míst, kudy se k nám vkrádají, a také jimi přetnout jejich dálnice. Po čem sáhnout?

Aromatické bylinky. Zatímco nám aroma máty, levandule, tymiánu, eukalyptu či šalvěje navozuje příjemné pocity, mravenci je nesnášejí a raději vyklidí pole. Zkuste je třeba i pěstovat na okenních parapetech nebo přede dveřmi.

Voňavé koření. Kdo by neměl doma skořici, badyán, hřebíček, pepř nebo pálivou papriku. Stačí ji rozsypat na správná místa. „Já tenhle způsob ještě vylepšuji. Skořici sypu na plátek posoleného celeru,“ radí paní Ivana z Berouna. Nechce se vám nic vyrábět? Můžete zakoupit již připravený ekologický skořicový postřik odpuzující tento hmyz.
mr2.jpg
Foto: Shutterstock

Ocet. Sice nebude vonět ani vám, ale za zbavení se nezvaných hostů chvilkové nepohodlí stojí. Kromě kousků vaty namočených v octovém roztoku a rozmístěných na problematická místa pomáhá i pravidelné přidávání octa do vody na očistu domácnosti. „Vodu s octem dávám i do rozprašovače a stříkám do míst, kudy lezou. Je to pohodlnější,“ přidává tip paní Anna z Jihlavy.

Citron. Jeho plátky nebo šťáva nakapaná do skulinek, kterými prolézají, prý dělá divy. Citronovou šťávu můžete použít i při úklidu domácnosti.

Jedlá soda. Kromě pravidelného používání tohoto prostředku při úklidu domácnosti můžete nasypat prášek do míst, kde se mravenci vyskytují. „Podobně funguje i prášek do pečiva,“ dělí se o zkušenost paní Alena ze Zlína.

Kávová sedlina. Ani lógr mravencům nevoní. Když jím předělíte cestu, přestanou mít chuť dělat vám společnost. Ale pozor, nejdřív sedlinu usušte, ať si nepřiděláte práci při úklidu.

Křída. Uhličitan vápenatý, který křída obsahuje, nedělá mravencům dobře, proto se mu vyhýbají. Nasypte rozdrcený prášek do míst, kudy k vám proudí. „Zafungovalo i udělat na zemi tlustou čáru křídou. Jen na to musíte mít vhodnou podlahu,“ svěřuje se paní Dana z Turnova.

Problémům raději předcházejte

Vždy je snadnější přívalu mravenců zmíněnými recepty předcházet, než řešit pohromu. Vhodnou prevencí je také nelákat hmyz na povalující se sladké potraviny. Vše raději uklízejte do uzavíratelných nádob. Papírové sáčky snadno rozkoušou. Samozřejmostí by pak měl být pravidelný úklid podlahy, stolu a kuchyňské linky, aby tu neulpívala šťáva a nezůstávaly drobky.

Zdroj informací: zkušenosti čtenářek, wikipedia, ČSOP

Čtěte také:

Reklama