6061a0eacf1a6obrazek.pngFoto: Shutterstock

Akční pražský krysařík

Znáte příměr, že se někdo klepe jako ratlík? Tak se přezdívá pražskému krysaříkovi, nebo také libeňskému srnečkovi. Označení pochází z německého Prager Rattler. Původně byl totiž používán k odchytu krys. Tento chytrý a velmi aktivní a neúnavný pes neměří v kohoutku více než 23 cm. Miluje společnost, je přátelský a lze jej bez problému vycvičit.


6061a10eb9065obrazek.pngFoto: Shutterstock

Patří k nejstarším psím plemenům nejen na našem území. První zmínky o něm pocházejí z 8. století a patřil mezi oblíbence u královského dvora, dokonce i u samotného Karla IV. Před dvěma roky (2019) se tato rasa navíc dočkala prozatímního uznání Mezinárodní kynologickou federací (FCI).

Více informací ZDE.

Houževnatý chodský pes

Jejich kořeny sahají až do 13. století. Jak už název napovídá, tito dlouhosrstí krasavci pomáhali Chodům na Šumavě střežit důležité cesty. Kromě toho sloužili i jako pastevečtí psi. Dodnes jsou oblíbeným služebním plemenem pro svou učenlivost, ostražitost, ovladatelnost, houževnatost a odolnost. A samozřejmě mají využití i v různých sportovních disciplínách. To ale neznamená, že by nebyli vhodní k dětem. Naopak. Svou rodinu si tito středně velcí (25 kg, 55 cm) psi bedlivě střeží.

606464797a18cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Před dvěma roky (2019) se tato rasa navíc dočkala prozatímního uznání Mezinárodní kynologickou federací (FCI).

Více informací ZDE.

Mírný parťák český teriér

Vznikl teprve v minulém století (1946) křížením psa sealyham teriéra s fenou skotského teriéra. Už v roce 1963 byl uznán Mezinárodní kynologickou federací.


6061a1d1bf2d6obrazek.pngFoto: Shutterstock

Patří mezi malá plemena psů, měří do 30 cm v kohoutku a neváží více než 10 kilogramů. Nelíná, srst je třeba upravovat stříháním. Je oblíbený pro svou učenlivou a přátelskou povahu, řadí se k povahově nejmírnějším teriérům. Je však vytrvalý, odvážný a vůči cizím lidem ostražitý. Svou rodinu si ale střeží a nade vše ji miluje.

Více informací ZDE.

Nenáročný český strakatý pes

Jde o obyčejného „voříška“, který byl stvořen k využití v laboratořích v 50. letech 20. století. Říkalo se mu také Horákův laboratorní pes, podle jeho šlechtitele. Když přestal v 80. letech minulého století výzkumu sloužit, bylo plemeno nabídnuto chovatelům. Dodnes ale není uznáno mezinárodní federací.


6061a4bd7877eobrazek.pngFoto: Shutterstock

Tento středně velký, tříbarevný pes s krátkou či dlouhou srstí je velice nenáročný na chov. Má vyrovnanou povahu a řadí se mezi společenská plemena. Na své majitele je velmi vázán, lze ho bez problému vycvičit, třeba i ke sportovním aktivitám.

Více informací ZDE.

Temperamentní československý vlčák

Svou podobou s vlkem budí respekt. Však také vznikl v 60. letech 20. století křížením německého ovčáka s karpatskou vlčicí. Mezinárodně uznaným plemenem je od roku 1989.


6061a5107afd1obrazek.pngFoto: Shutterstock

Je velice učenlivý, temperamentní a oddaný svému pánovi. Proto patří mezi oblíbená pracovní plemena. Vyžaduje ale zkušené a trpělivé vedení, takže není pro začátečníky.

Více informací ZDE.

Odolný český fousek

První záznamy o něm pocházejí ze 13. století. Patří mezi lovecká plemena, konkrétně mezi hrubosrsté ohaře. Myslivost ale není jeho jediným využitím. Je zároveň o přítulného domácího mazlíčka, který je dobře cvičitelný a ovladatelný. Svou vášeň pro lov však potlačit nedokáže.


6061a584ef58cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Je středně silný, vysoký do 66 cm a váží kolem 30 kilogramů. Těší se dobrému zdraví a je velmi odolný a otužilý.

Více informací ZDE.

Temperamentní český horský pes

Registrací v roce 1984 je nejmladším českým plemenem, mezinárodní kynologickou organizací FCI zatím uznán nebyl. Vyšlechtěn byl proto, že v tehdejším Československu nebyla dostupná plemena psů pro saňový sport. Je vytrvalý, temperamentní, ale dobře cvičitelný a ovladatelný. Pro svou přátelskou povahu je ideálním rodinným psem. Ovšem pro aktivní páníčky.


6061a7f70434aobrazek.pngFoto: Shutterstock

Tento velký, v kohoutku až 70 cm vysoký a 40 kg vážící pes s hustou srstí je předurčen k životu venku, není vhodný do bytu.

Více informací ZDE.

Čtěte také:

Reklama