Tenkrát na Západě, Sedm statečných, V pravé poledne, Tanec s vlky, Poslední Mohykán, Limonádový Joe aneb Koňská opera, Nespoutaný Django... Sedm filmů plných drsných chlápků... . Sedm příběhů s mravním ponaučením. A minimálně sedm nezapomenutelných melodií, které se nám usadí v hlavě a nechtějí ven.

Tenkrát na Západě

Western westernů, klasika největší s nejúžasnější hudbou, která snad kdy byla pro film napsána. A Asociace českých filmových klubů v rámci Projektu 100 vrátila od března tento klenot z roku 1968 zpět do kina. Co víc si mohl filmový fanoušek přát? Neboť jak říkal jeden můj kolega, jenž o filmu psal celý svůj život: Jsou filmy, které prostě musíte vidět na velkém plátně.

Tenkrát na Západě, Asociace českých filmových klubů

Henry Fonda jako nelítostný zabiják, statečný Charles Bronson jako sympaťák Harmonika a sličná Claudie Cardinaleová jako nevtíravý sexy idol Jill.

Pokud máte doma partnera, který vyrostl na tomto filmu, pořiďte mu novou verzi na DVD. Možná bude překvapen trochu jiným koncem.. ale pst.

Hudba: Ennio Morricone

Sedm statečných

Moje babička milovala film Sedm statečných. Vždy mi říkala: „Podívej, jak ten Yul Brynner chodí lehce jako kočka.“Myslím, že mě to tehdy nějak nezaujalo, ani obsah filmu jsem v té době nemohla extra chápat, ale doslova mě pohltila další báječná muzika. Sehnala jsem si nějakou LP (dlouhohrající gramofonová deska), kde melodii z filmů hrál jakýsi orchestr a sjížděla ji od rána do večera.

  • A možná i od té doby si tak moc autorů filmové hudby všímám. Ty skutečné hvězdy mají svůj charakteristický a nezaměnitelný rukopis a bez nich by ty filmy nebyly tím, čím jsou. Ačkoliv si to třeba kolikrát ani neuvědomujeme...

Hudba: Elmer Bernstein

Ale zpět k Sedmi statečným. Byli to pro mě tehdy takoví nedotknutelní a asi bych řekla, že poněkud věkově omšelí (nezapomeňte, že mluvíme o době, kdy mi bylo cca deset let) chlápci, kteří mají už to nejlepší asi za sebou.

  • Nedávno jsem ten film viděla po letech znova. A první myšlenka? Safryš, kluci v nejlepších letech!

V pravé poledne

Přiznám se, že tento klasický film z roku 1952 mě trochu minul. Ono taky ne vše nám tehdy kulturní pracovníci dopřávali. Tuto „mezeru ve vzdělání“ jsem si tedy doplnila až v dospělosti. Co mě ale opět vzalo za srdce, byla titulní melodie, kterou u nás mimo jiných zpíval také Waldemar Matuška. Pamatujete?

Hudba: Dimitri Tiomkin (zpěv Waldemar Matuška)

Tanec s vlky

O filmu jsem se již zmiňovala v článku „Vysoká hra filmových hvězd aneb A Oscara dostává...“ před letošními Oscary. Příběh znáte asi všechny, hlavního hrdinu také (smích). Takže připomínám opět jen parádní muziku -zavřete oči: Kevin Costner a jeho indiáni přicházejí....

Hudba: John Barry

Poslední Mohykán

Daniel Day-Lewis v hlavní roli filmové adaptace slavného románu omámil v 1992 davy žen. A jelikož v té době už k nám putovaly zahraniční filmy poměrně hladce a bez výrazného zpoždění, mohly jsme si užívat i my. A hudba? Co dodat? Přímo nebeská...

  • Mimochodem, naprosto úchvatně ji interpretuje hudební uskupení Cimbalicca, což jsme mohli slyšet Česko Slovensko má talent.

Hudba: Trevor Jones, Randy Edelman

Limonádový Joe aneb Koňská opera

Jediným českým (vlastně československým) zástupcem je snad nejslavnější film tohoto žánru, navíc velmi dobře stříknutý komedií, kde - jak praví slogan - správní muži pijí pouze kolalokovu lihuprostou limonádu a zákon má podobu pistolníka, vybaveného přesnou muškou, zářivým úsměvem a lahodným tenorem.

Řada nesmrtelných hlášek (padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina., ...mého srdce šampión, mučeníčko, to je moje potěšeníčko aj.), nezapomenutelná Květa Fialová v roli „famósní arizonské pěnice“ Tornado Lou a samozřejmě charakterická hudba.

  • Některé z vás si možná vzpomeou, že v porevolučních letech byla provozována rozhlasová stanice s názvem Rádio Limonádový Joe, která skutečně tak nějak „jela“ v duchu filmu.

Nespoutaný Django

Takřka ještě žhavá novinka z dílny Quentina Tarantina, kultovního režiséra, kterého jedni milují a vychvalují, a druzí by ho nejraději viděla na nějaké psychiatrické léčbě.

Příběh o otrokovi Django představuje další jeho kousek, který zapadá přesně do šuplíku s nápisem Tarantino. Silné emoce, hodně krve a taky pecka muzika, která to vše podbarvuje do sebemenšího detailu.

  • Čeho si ještě všimnout? Ve filmu se blýsknou dva muži, kteří dodávají každému filmu tu správnoušťávu: Leonardo DiCaprio a Franco Nero (rok narození 1941!).

S posledně jmenovaným mě napadá taková malá kontrolní otázka: Jak se jmenoval film, v kterém Franco Nero měl tak rád cibuli a jenž by se do dnešního výčtu hodil také, protože je plný dsnňáků a skvělé hudby, kterou složilo fenomenální bratrské duo De Angelis?

Hudba: různí autoři a hodně dobří

A co vy, dámy? Jaký je váš vztah k podobným filmům? A který z tohoto seznamu se líbí nejvíce vám a proč?

P.S. Snažila jsem se vybrat hudební ukázky bez úvodních reklam, ale youtube si stejně dělá, co chce, takže se za případné nežádoucí vstupy omlouvám.

Přečtěte si také:

Martin a Venuše a další filmy na téma Když hlídá táta

Reklama