Leden patří mezi měsíce, kdy fitness centra doslova praskají ve švech. Ve snaze zhubnout vánoční kila, nebo naplnit novoroční předsevzetí se vrháme do cvičení a přitom si neuvědomujeme, že si můžeme ublížit.

Obrátili jsme se za vás na Terezu Semrádovou, (znáte ji ze seriálu o cvičení po porodu), která vám poradí, jak se nejčastějších chyb vyvarovat

Čtěte také:

Cvičení po porodu. Krok za krokem podle videa

  • Nepodceňujte dostatečné zahřátí a procvičení

Stejně jako motor vašeho vozu není dobré hned hnát do vysokých otáček, potřebuje i vaše tělo nějakou formu postupné adaptace na přicházející zátěž. Vaše svaly se musí je nejprve zahřát, než s nimi začnete dále pracovat. Předejdete tak případnému zranění, oddálíte nástup únavy a navodíte lepší pocit při samotném cvičení. Obecně se doporučuje alespoň 10 minut méně intenzivní pohybové aktivity. Spolehlivě poslouží rotoped, lépe však pozvolný běh či intenzivnější chůze.

fitness

  • Nevynechejte strečink

Hned druhou nejčastější chybou je vynechání fáze protažení po předchozím zahřátí. Zejména proto, že cvičení často přináší zvětšení rozsahu a rychlosti pohybů, než na které jsme zvyklí při každodenní aktivitě. Správný strečink vás na to dokáže připravit a minimalizovat zranění. Strečink je též vhodné provádět i v průběhu cvičení pro zlepšení odvodu kyseliny mléčné ze svalu a neměl by chybět ani po cvičení, kdy vám pomůže předcházet zkracování svalů a jejich bolestivosti.

  • Dávejte si pozor na správnou míru pitného režimu

Mnoho lidí se domnívá, že čím více toho při cvičení vypijí, tím lépe. Trénink samotný je určitě vhodné podpořit pitím vhodného nápoje, ale pokud za celý den vypijete pouze ráno a po obědě šálek kávy, neděláte dobře. Jinak řečeno hydrataci těla při cvičení již nedoženete, jelikož ta se utváří v průběhu celého dne. Pijte proto před návštěvou fitka častěji a dejte pozor na nápoje, které odvodňují tělo.

  • Vyhněte se nevhodnému sportovnímu nápoji

Pokud vám při cvičení, ať už z jakýchkoliv důvodů, nevyhovuje jinak naprosto dostačující obyčejná voda, je dobré vědět, že velmi populární tzv. iontové nápoje nejsou vhodné pro každého. Mezi jejich jednotlivými druhy jsou totiž poměrně zásadní rozdíly. Hypotonické iontové nápoje, používané k doplnění tekutin a minerálů (iontů) jsou vhodné především pro začátečníky a silové sportovce, nápoje isotonické pak tvoří základ pro pitný režim všech, kdo provozují intenzivnější vytrvalostní aktivity. Pokud nejste vrcholový sportovec, pak se obloukem vyhněte nápojům hypertonickým.

  •  Necvičte příliš s velkou váhou

Mnoho začátečníků, kteří vstupují do světa posiloven a fitness center, tak první co vidí u ne vždy pokročilejších cvičenců, jsou vysoké váhy. Snaží se je pak co nejdříve napodobit a zpravidla si tím přivodí zranění. Pokud se cvičením začínáte, nepřehánějte to tedy s vysokými váhami a zaměřte se spíše na správnou techniku a zvyšte počet opakování. Vaše tělo se vám za to odmění. Navíc přidejme fakt, že velké váhy rozhodně nejsou vhodné pro shazování nadbytečných kil.

  • Necvičte do bolesti

Pokud při cvičení cítíte bolest, rozhodně to není dobře. Bolest je určitým signálem vašeho těla, které tím sděluje, že s ním není něco v pořádku. Při tréninku proto vždy těmto signálům naslouchejte a zbytečně tak své tělo nepřetěžujte. Určitá bolestivost svalů druhý den po náročnějším cvičení je však normální reakce na nastupující zátěž a určitě by vás neměla odradit od dalších sportovních aktivit.

  • Nezapomeňte na stabilizování těla po cvičení

Znáte to, skončíte lekci či hodinu v posilovně, protáhnete se a jdete pod sprchu. V dobré víře, že jste učinili maximum pro vaše tělo, opominete jednu z nejdůležitějších fází. Závěrečná stabilizace svalů a kloubů je pro čerpání vytouženého benefitu ze cvičení přímo zásadní. Postačí rovný zpevněný postoj, zpevnění břišního svalstva, uvědomění si těžiště a rozložení vaší váhy na chodidlech, aktivace mezilopatkových svalů a - nyní již můžete s úsměvem domů.

Mgr. Tereza Semrádová, Studio Fascinace, Praha 1

mMgr. Tereza Semrádová je absolventka taneční konzervatoře, Sabongui Pilates Academy, kondiční trenérka českých reprezentantů v atletice a úspěšná provozovatelka Studia Fascinace. Dnes vede ve svém fitness centru oblíbené lekce Pilates, Port de Bras, Dance Jógy a Cvičení pro těhotné.  Těžké zdravotní problémy ji přiměly ukončit slibně nastartovanou kariéru baletky a objevit zákonitosti lidského pohybu na zdravotní stránku člověka. Bezpočet školení a kurzů od mezinárodních lektorů, fyzioterapeutů a tanečníků přinesly Tereze nejenom respekt k individuálním potřebám člověka a schopnost využívat pohyb ve prospěch zdravotní stránky ostatních. Profesionální přístup potvrzuje členstvím v České komoře fitness a participací na vedení školitelských fitness programů pod vzdělávacím institutem

Reklama