Birkin

image.png
Samantha v Sexu ve městě si na „Birkinku“ brousila zuby, ale pořadník na ní byl příliš dlouhý. Nakonec se k ní dostala podvodem, ale zase o ni přišla. Kabelka Birkin značky Hermés je jednou z nejslavnějších na světě a je symbolem luxusu a vysokého společenského postavení.

Investice do této kabelky se rovná investicím do zlata nebo diamantů, značka totiž neustále nabírá na hodnotě. Slavná Birkinka má i svůj příběh. Vznikla na žádost herečky a zpěvačky Jane Birkinové, která si v letadle postěžovala generálnímu řediteli Hermés, že je těžké najít kvalitní a velkou koženou kabelku. První birkinka v černé barvě spatřila světlo světa v roce 1984.

Nyní je k sehnání v různých barvách. Co se ovšem nezměnilo je tvar připomínající lichoběžník a ruční výroba. Cena Birkinek začíná kolem sta tisíc korun, ale v aukcích se může vyšplhat i na pět milionů.

Chanel 2.55

5e26b6ac366f2image.png
Své místo na slunci si vydobyla i kabelka Chanel 2.55. Číslo dvě označuje měsíc uvedení a 55 rok. Coco Chanel kabelku představila v únoru 1955 a i po tolika letech jde o stále velmi populární kousek. Některé věci zkrátka z módy nevyjdou.

Benefitem prošívané kabelky, která se hodí jak do společnosti, tak na běžné pochůzky, je zejména řetízek umožňující nošení přes rameno. Ženy tím konečně získaly i volné ruce. Z designu Chanel 2.55 následně vycházel návrhář Karl Lagerfeld při tvorbě kabelky Chanel Flap Bag. Dá se pořídit v různých velikostech i barevných provedení. Ceny jsou příznivější a malá varianta se dá pořídit za cenu kolem třiceti tisíc.

Lady Dior

5e26b75fa9eecimage.png
V kabelce Lady Dior se ukrývá odkaz na Lady Dianu. Původně se však tento ikonický kousek jmenoval Chouchou a představený byl v roce 1995. Francouzská první dáma Bernadette Chirac věnovala tuto kabelku princezně Dianě, která se s ní začala všude ukazovat.

Popularita módního doplňku raketově vzrostla a značka se ho rozhodla dokonce přejmenovat. A cena?  Záleží na konkrétním produktu a jeho provedení. Najdete za třicet tisíc, ale i za půl milionu.

Louis Vuitton Speedy

5e26b8911d5adimage.png
Kabelka Speedy značky Louis Vuitton je kouskem, který se dá zařadit do škatulky sportovní elegance. Je jednoduchá a její využití je univerzální. V roce 1930 se značka LV pokusila o vytvoření miniaturní verze její oblíbené cestovní tašky.

Byla to trefa do černého a zrodila se další ikona mezi kabelkami. Tu návrháři ještě o pět centimetrů zmenšili, aby vyhověli požadavkům herečky Audrey Hepburn. Taška s typickým vzorem se dá sehnat v ceně kolem dvaceti tisíc. U příležitosti královské svatby Meghan a Harryho byla vyrobena speciální taška s britským motivem. 

Gucci Jackie

5e26b93154686image.png
Plátěná kabelka přes rameno s koženými detaily se zrodila v padesátých letech a vyšla pod jménem Constance. Jenže když si jí zamilovala tehdejší módní ikona Jackie Kennedyová, firma se odhodlala k předvídatelnému kroku a od roku 1961 se kabelka dala sehnat pod názvem Jackie. Cena se pohybuje kolem třiceti tisíc korun. 

Yves Saint Laurent Roady Bag

5e26bc00d69c7image.png
Z novějších kousků sem určitě patří Roady Bag značky Yves Saint Laurent. Ta byla poprvé představena v rámci zimní kolekce 2009/2010. O její popularitu se z velké části zasloužily také celebrity. Dopustit na ní nedala například herečka Blake Lively a často byla vidět i na Mary-Kate Olsen. Výprodejové kousky se dají sehnat i za cenu kolem jedenácti tisíc korun.

Givenchy Antigona

5e26bcdc00e56image.png
Kabelka s majestátním názvem Antigona byla vytvořena pod záštitou módního domu Givenchy v roce 2010. Klasická černá kabelka vsází na minimalismus, decentnost a možnost každodenního nošení. Výhodou tašky je její prostornost. Vzhledem k její ceně, která činí kolem třiceti tisíc, bychom v ní ovšem nákup asi nenosily. Model na obrázku se prodává za 55 tisíc korun.

Foto: Profimedia, Gucci, Tradesy.com, Givenchy

Čtěte také:

Reklama