Kryptoměny by tě rozhodně zajímat měly – je to aktuálně vážně velká věc. A proč bys měla začít s kryptem?

Výnosná investice i výhodné spoření
Prvním důvodem je samozřejmě investice s vyhlídkou velmi slušného výnosu a s dobrým zajištěním investovaných peněz, když si správně vybereš kryptoměnu. Konkrétně ta nejznámější, Bitcoin, z principu nepodléhá inflaci – dopředu se ví, že vydáno bude přesně dané množství „mincí“, a další prostě nebudou. No a co když kurz Bitcoinu klesne? To se dočasně určitě stát může, kryptoměny mívají výkyvy nahoru i dolů. Ale dlouhodobě zatím vždycky na hodnotě získaly, a to výrazně. Takže potřebuješ jen minimalizovat krátkodobé riziko propadu a tím pádem počítej aspoň se střednědobým horizontem investice. To znamená 5 až 7 let. Pak bys měla být v pohodě.

Druhým dobrým důvodem je zkrátka spoření, uložení peněz tak, aby neztrácely na hodnotě a neužírala je inflace. Spořit si můžeme chtít na důchod, na školy pro děti, na základ pro hypotéku… důležité je hlavně to, aby spořicí nástroj chránil peníze před inflací a aby je bylo možné v případě potřeby nekomplikovaně vybrat nebo převést zpátky na účet. Kryptoměny jde jednoduše směnit zpátky za koruny v kryptosměnárně.

Kryptoměny se hodí pro hráče i jako sázka na jistotu
6246c02ae6f47obrazek.jpgMožná jsi taky tak trochu hráčka. V tom případě ti taky doporučím zaměřit se na kryptoměny, jenom v trochu jiné podobě. Stejně jako když třeba hraješ na burze, spekuluješ a sázíš na akcie, i v kryptu si můžeš zaspekulovat. Odhadování, kdy která měna půjde nahoru a dolů, ti pěkně polechtá adrenalin. Vůbec se tím nevylučuje, že tvoje dlouhodobá investice je mezitím v bezpečí. I do akcií můžeš investovat dlouhodobě a konzervativně, nebo si s nimi hrát a spekulovat s rizikem prodělku a zároveň možností vysokého výdělku.

Čtvrtý důvod je zase serióznější. Naše zemička uprostřed Evropy se nám v posledních desetiletích zdá bezpečná, možná až nudná. Ale už pár set kilometrů od našich hranic se dějí neskutečné věci. Nikdy nevíme, jestli sem taky nedorazí válka, hyperinflace nebo velká ekonomická krize. A pro tyhle věci je krypto skvělá záložní varianta. Peníze v nich jsou mimo systém, nikdo je neznárodní a kdyby třeba korunu zdrtila dvouciferná a vyšší inflace, krypta se to nedotkne. Taky se dá jednoduše vzít a odvézt do jiné země, kdy to bylo nedejbože potřeba. Na rozdíl třeba od zlatých cihel.

Když už jsme u toho utíkání z domova: spoustě holek se stalo třeba to, že nepozorovaně skončily v osidlech manipulátora. Ten jim pod zástěrkou péče sebral všechno, co měly, donutil je třeba i zrušit bankovní účet – a holkám, když si to po čase uvědomily, došlo, že utéct od násilníka je strašně těžké. Mimo jiné proto, že nemají žádné vlastní prostředky a nemají kam jít. Na kryptopeněžence se dají pomalu střádat prostředky pro odchod z toxického prostředí a nikdo o tom nemusí vědět. Podobně se dá řešit například i složitý rozvod nebo problematické dědictví.

Nemusí to koneckonců být jen rozvod nebo útěk z domova. Často stačí se legálně a ve vší počestnosti třeba stěhovat do zahraničí. Vyměňování peněz, převody nebo převoz větších částek… to je pěkná makačka a úřední šiml do toho taky rád řehtá. Hoď si potřebné prostředky do krypta a v zahraničí si je převedeš na místní měnu. A je to.

Buď v klidu: diplom z počítačových věd fakt není potřeba
A na závěr, ten strach, že krypto je jenom pro geeky, co umí deset programovacích jazyků, vlastní dvacet podivných technologických vychytávek a pro nákup kryptoměn o půlnoci obětují černého kohouta a jeho krví namalují pentagram na zeď České národní banky? Na tom fakt není pravda ani ň. Jediná věc, kterou potřebuješ a možná ještě nemáš, je kryptoměnová peněženka, a tu není nijak těžké získat. Stačí důvěryhodná aplikace na mobil nebo pro počítač. Pak už jenom skočíš na stránky směnárny, vybereš si, kolik kryptoměn chceš koupit, pošleš jim peníze na účet a oni ti oplátkou pinknou krypto do peněženky. Hotovo!

Zdroj fotografií: Shutterstock.com