gyne

Ženy po čtyřicítce často podceňují preventivní gynekologické prohlídky a význam antikoncepce. Podle průzkumů (STEM/MARK) 32 % žen tohoto věku neužívá žádnou antikoncepci a dalších 10 % žen považuje za dostatečnou ochranu před otěhotněním přerušovaný styk, který je nejméně spolehlivou antikoncepční metodou. Přitom neplánované těhotenství v tomto věku je pro ženu jak fyzickou, tak psychickou zátěží. Lépe je nechtěnému těhotenství předcházet než následně řešit, zda jít na interrupci, nebo si „neplánované“ dítě nechat. Existuje mnoho dalších vážných důvodů, proč si do diáře poznamenat každoročně alespoň jeden termín preventivní gynekologické prohlídky.

Preventivní vyšetření (screening) rakoviny děložního hrdla

Právě v tomto věku je vznik zhoubného onemocnění čím dál pravděpodobnější. V současnosti je známa příčina (především infekce lidským papilomavirem v souhře s dalšími rizikovými faktory), ale především při včasném odhalení a odstranění předrakovinných změn se riziko karcinomu děložního hrdla výrazně snižuje. Screening karcinomu děložního hrdla je součástí každé preventivní prohlídky.

Včasná diagnostika dalších gynekologických onemocnění

Moderní aktivní žena by si měla gynekologa pečlivě vybírat nejen podle jeho přístupu k ní samotné, ale i podle vybavení ordinace, k němuž patří i ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetření pomůže odhalit i takové změny, které jsou jinak oku lékaře skryty. K tomu patří například změny ve tvaru a struktuře vaječníků, posouzení děložní sliznice a odhalení jejích nepravidelností či sledování vývoje myomů (nezhoubných nádorků z děložní svaloviny). Tak lze v časných stadiích diagnostikovat mnoho onemocnění, která jsou pak lépe léčebně ovlivnitelná.

Kontrola stavu (krevní tlak, hmotnost)

Erudovaný gynekolog (nebo zdravotní sestra) současně vyšetří i základní ukazatele zdravotního stavu, změří krevní tlak, hmotnost, a je-li to zapotřebí, pak doporučí další, třeba i laboratorní vyšetření.

Úprava poruch menstruačního cyklu

Kolem čtyřicátého roku u mnoha žen dochází ke změnám v menstruačním cyklu, intervaly mezi krvácením se mohou prodlužovat, nebo zkracovat. Může jít o důsledek hormonálních změn, které vyvrcholí klimakteriem (přechodem) a menopauzou (posledním menstruačním krvácením), ale může jít i o příznak vážného onemocnění. To gynekolog při prohlídce zjistí a navrhne léčbu.

Léčba menoragie (silné menstruační krvácení)

Silné menstruační krvácení (menoragie), při němž odchází větší kusy děložní sliznice, jsou častým problémem žen po čtyřicítce. Časté a silné menstruační krvácení vede k nadměrné krevní ztrátě, až k rozvoji chudokrevnosti (anemie). Pacientky jsou unavené, bez elánu, kvalita jejich života je výrazně snížena. Je zapotřebí zjistit, co je příčinou menoragie (může to být například myom, zánět, další onemocnění, ale i hormonální nerovnováha). Dříve se těžká menoragie řešila operačním odstraněním dělohy. Dnes existují i další metody, například nitroděložní systém s hormonem nebo antikoncepční přípravky s velmi nízkou dávkou hormonů (viz dále).

Antikoncepce pro pokročilejší

Žena po čtyřicítce (až do menopauzy) potřebuje spolehlivou antikoncepci, která respektuje i její věk. I pro ženy v tomto věku, kdy se mohou vyskytnout zdravotní obtíže, které výběr antikoncepční metody zužují, lze najít vhodný typ ochrany před nechtěným těhotenstvím. Jde například o pilulky s velmi nízkými dávkami estrogenu a nitroděložní systém s hormonem.

Nejméně estrogenu (15 mikrogramů ethinylestradiolu) obsahují např. pilulky Mirelle, které mají navíc užívací schéma 24+4 (24 pilulek s hormony, 4 pilulky placebo). Toto schéma má mnoho výhod. Patří k nim např. nižší kolísání hladin hormonů a lepší kontrola užívání pilulek. Při schématu 24 + 4 nedochází k počítání obvyklé sedmidenní pauzy, ale žena užívá pilulky nepřetržitě, což vylučuje zapomenutí užití pilulky v novém cyklu.

Pro ženy, které nechtějí myslet na svou antikoncepci každý den, je vhodný nitroděložní systém s hormonem (Mirena), který poskytuje spolehlivou pětiletou ochranu před otěhotněním, aniž by měnil hormonální hladiny. Hormon (levonorgestrel) se uvolňuje přímo v místě svého působení, tedy v děloze, a do krve se vstřebává v zanedbatelném množství. Na rozdíl od klasických nitroděložních tělísek nezvyšuje výskyt gynekologických zánětů a nepůsobí bolestivou a silnou menstruaci. Právě naopak, Mirena menstruaci podstatně zmírňuje, některé ženy přestanou menstruovat úplně. Používá se i terapeuticky v léčbě menoragie (silné menstruační krvácení), může zmenšit malé myomy. Nitroděložní systém brání nadměrnému růstu děložní sliznice, což je příčina silného krvácení. Protože hormon působí jen v děloze, je tato antikoncepce vhodná i pro ženy, které ze zdravotních důvodů (například při zvýšeném riziku srdečně-cévních chorob, zvýšeném krevním tlaku, apod.) nemohou užívat hormonální antikoncepci obsahující estrogeny.

Mirena je jednou z nejlevnějších a nejspolehlivějších metod hormonální antikoncepce. Tato antikoncepce představuje jednorázovou prvotní investici. Pokud se částka při pětiletém využití nitroděložního systému rozdělí na jednotlivé měsíce, dostáváme se na částku menší než 100 Kč. Dalšími výhodami, které tato metoda nabízí, jsou méně časté návštěvy u gynekologa pro předepsání receptu na antikoncepci, především pak kratší a slabší menstruace, čímž žena ušetří i na hygienických potřebách, což je při současných cenách nezanedbatelné.

Včasné řešení preklimakterických změn

Hormonální změny, které jsou způsobeny pozvolna klesající činností vaječníků, k níž dochází zhruba od 35. roku, jsou provázeny nepříjemnými příznaky - již zmíněné nepravidelnosti menstruačního cyklu, silné krvácení, ale i bolesti hlavy, poruchy spánku, zvýšená únava. Tyto příznaky se u mnoha žen stupňují až do tzv. klimakterického syndromu, který asi u 10-15 % žen vyžaduje léčbu.

V současnosti se hovoří o tzv. managementu klimakterických potíží. Pilulky s nejnižší dávkou hormonů (Mirelle) přináší zdravým ženám nekuřačkám po čtyřicátém roce věku kromě spolehlivé antikoncepce i další zdravotní benefity, jako je odstranění prvních klimakterických příznaků či úprava nepravidelné menstruace. Antikoncepční pilulky s velmi nízkou dávkou hormonů mohou ženy po čtyřicítce užívat až do přechodu.

Výraznou pomocí v managementu klimakterických potíží je taktéž nitroděložní systém s hormonem, který mírní v preklimakteriu častou menoragii, a navíc „hlídá" děložní sliznici před přerůstáním. Pokud pak žena potřebuje léčbu klimakterického syndromu, lze ženě se zavedeným nitroděložním systémem podat pouze samotný estrogen ve vhodné dávce a formě. Tato kombinace nabízí ženě optimální řešení případných problémů během přechodu.

Každá žena má život ve svých rukou. Záleží na ní, jakého gynekologa si zvolí, aby měla jistotu ohledně svého zdraví. Může svým rozhodnutím ovlivnit kvalitu svého života. Správná volba antikoncepce jí umožňuje naplno prožívat desítky let po čtyřicátých narozeninách.

MUDr. Jiří Zvolský
soukromá gynekologická ambulance, Opava

Reklama