![5bb5e9f3af345obrazek.png]()
1) Pozor už při nákupu

Ne všechny cibulky prodávané v obchodech jsou v dobré kondici. Zvláště pozor si dejte na zboží ve výprodejích. Čím déle tam jsou, tím hůř. Na pultech supermarketů nemusí panovat ideální podmínky, jaké k uskladnění potřebují - to je suché a vzdušné místo s teplotou 17 až 20 stupňů Celsia. Pokud tomu tak není, mohou buď vyschnout, nebo naopak předčasně vyrašit a pak v záhonku zmrznout. Cibule by měla být pevná, bez plísní a dalších škůdců, ideálně s viditelným pupenem.
2) Nesázejte je příliš brzy
3) Nedejte šanci škůdcům
Ještě předtím, než cibuloviny zasadíte do záhonků, myslete na jejich ochranu. Jsou velmi náchylné na choroby, jako jsou plísně a hniloby, ale také na ně útočí saví a žraví škůdci. Zkuste je třeba preventivně namořit insekticidním a fungicidním přípravkem. Dobrou ochranou proti hlodavcům jsou zase drátěné košíčky, které si můžete i sami vyrobit z pletiva. Ty z umělé hmoty by ale před zuby myší příliš neobstály. Nezapomeňte, aby okraje košíku dosahovaly až k povrchu půdu.
4) Pozor na hnojení
Jarní cibuloviny mají sice rády výživnou, humózní půdu, ale nesmíte se toho snažit dosáhnout čerstvým hnojem. Ten přímo nesnášejí. Vhodnější je rozložený kompost.
5) Nezapomeňte jim „ustlat“
Ne všechny cibuloviny náročné. Na jaře vám často vyrostou, i když je jen tak ledabyle zapíchnete do půdy. Mnohem lépe ale budou prosperovat, pokud jim připravíte pohodlné „ležení“. Aby mohly snáze zakořenit, dejte si práci s přípravou zeminy. Pořádně ji nakypřete a rozbijte hroudy, aby zemina cibulky těsně obemkla. Pokud je těžší a nepropustná, provzdušněte ji pískem.
6) Zasaďte je tak akorát
Pokud cibulku zasadíte příliš hluboko, nebo naopak příliš mělko, riskujete její zkázu nebo horší prosperitu. Ideální je hloubka rovnající se dvojnásobku až trojnásobku její výšky. Dbejte také na to, abyste cibulku sázeli kořenem dolů.
7) Nenechte je uschnout
Jestliže je na podzim a v zimě sucho, nezapomeňte cibuloviny zalévat. Pokud nemají dostatek vláhy, nezakoření.
Čtěte také:
- Zahrada v říjnu. Přesaďte bylinky do květináčů, ať je máte po ruce i v zimě
- Už jste někdy zasadili strom, nebo keř? V říjnu je ideální čas
- Záhony po sklizni nemusíme nechat ležet ladem. Zkuste podzimní výsev mrkve a petržele
- Zahrada v říjnu. Sklízíme mečíky. Raději předčasně než pozdě, radí zahradníci
Nový komentář