Zrádné klíště musíme chtě nechtě brát jako samozřejmost každého léta, kdy trávíme čas někde v přírodě. Tento nepatrný a někdy velice nebezpečný nepříjemný brouk nás může nakazit hned dvěma vážnými nemocemi. Jsou to lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Naštěstí se proti encefalitidě můžeme chránit včasným očkováním. Proti borelióze zatím ne, ale očkovací látka se již testuje. Obě nemoci jsou zákeřné tím, že je člověk často nepozná a snadno je zamění s běžnou nemocí, jako je chřipka. Navíc boreliózu nemusíte chytit jen od klíštěte.
Encefalitida má několik stádií. První stádium je zaměnitelné s chřipkou. Jste zesláblí, bolí vás hlava, máte zvýšenou teplotu. Může se stát, že se začnete cítit dobře a myslíte si, že vám vlastně nic není. Ve druhé fázi nemoci přicházejí vysoké horečky a je nutná hospitalizace. Prodělání tohoto nebezpečného onemocnění může zanechat vážné zdravotní následky. To je hlavní nebezpečí této nemoci. Jsou to chronická bolest hlavy,poruchy soustředěnosti, obrny, poruchy spánku, deprese. Jedinou obranou a prevencí je očkování. Není povinné, je na nás, jesli si je dopřejeme a zaplatíme. Cena jedné injekční dávky je 400 Kč. Jsou celkem tři. Třetí dávku většinou hradí zdravotní pojišťovna (některé pojišťovny ji nehradí, VZP ano). Lékaři používají několik typů očkovací vakcíny, které se od sebe neliší. Očkovat je možné děti od jednoho roku. Váš lékař vám přesně určí, kdy je třeba aplikovat první, druhou a třetí dávku této látky. Ochrana trvá tři roky. Není to ochrana jen našich dětí, ale i naše.


„Za svou dloholetou praxi jsem se setkala s mnoha případy onemocnění dětí klíšťovou encefalitidou, takže očkování rozhodně doporučuji,“ řekla nám MUDr. Šmardová. „Pokud jezdíte na prázdniny ven, posíláte děti na tábory, je důležité je chránit. Je to potom smutný pohled na děti, které musím poslat do nemocnice."