Rozhodla jste se pořídit si nového mazlíčka do domácnosti a lámete si hlavu, jestli psa, kočku, morče nebo rybičky? Co takhle něco exotičtějšího? Kamaráda, který si s vámi i popovídá, rozesměje vás při špatné náladě a stane se celoživotním parťákem…

foto 1

Roztomilý papoušek v šedém fraku, s jasně červeným ocáskem a sírově žlutýma očima, přesně takový je papoušek Žako kongo. Mnohdy nepřipomíná ani zvíře, jeho chování, projevy, pohotové reakce, ale i zlozvyky připomínají spíše člověka, který přináší úžasně naplnění vašeho života. Proto se není čemu divit, že oblíbenost těchto šedých kamarádů stále stoupá.

foto 2

Když nám po osmnácti letech umřel náš Pepíček, malý papoušek Agapornis růžohrdlý, bylo to šílené. Sice je to téměř němé zvíře, ale když ho máte tak dlouho, svým způsobem zasáhne do vašeho života, ty, co mají nějaké zvířátko určitě vědí, o čem mluvím. Netrvalo dlouho a táta přivezl domů nového kamaráda - Žaka. Když jsem ho poprvé viděla, nijak mě nenadchl, ale když jsem zjistila, že se naučí mluvit a jeho inteligence může dosáhnout věku šestiletého dítěte, čekala jsem, co teda z našeho Adolfa vyroste.


V jeho pěti měsících poprvé promluvil, jeho první slovo bylo Čau. Nedokážete si představit, jakou jsme z toho měli neskutečnou radost. Postupem času se učil více a více slov, nyní má takový slovník, až je to neskutečné, člověk opravdu žasne, co z něho občas „vypadne“. Svoji slovní zásobu získává tím, že mu dané slovo nebo spojení stále opakujete, ale naučí se i pouhým odposlechem, je to naprosto stejné jako s dítětem, proto si i před ním musíte dávat pozor na pusu, sprostá slova se učí opravdu velmi rychle a s oblibou je používá.

Pokud si myslíte, že bezmyšlenkovitě plácá jedno slova přes druhé, jste na omylu, skvěle skládá slovní spojení a zapojuje se do hovoru. Když se například bavíme se sestrou, je běžné, že Adolf skočí do hovoru a zeptá se: „Čeho?“, „Co?“, „Cože?“. Fantastické je, když přijdete unaveni z práce domů a mezi dveřmi slyšíte: „Ahoj miláčku, jak se máš?“, nebo když na vás zavolá jménem a řekne, že vás miluje, to je prostě nepopsatelné. Vyjmenovat tady vše, co náš papoušek říká, a situace, které vtipně komentuje, není možné... byly bychom tu spolu dlouho. :)

foto 3

Adolf miluje sluníčko, jakmile je hezky bereme ho na zahradu.

Pokud i vy zvažujete o pořízení papouška šedého, měli byste si to opravdu velmi dobře promyslet. Takový papoušek je jako malé dítě, jen s tím rozdílem, že malý zůstane a ovlivní vám život na několik desítek let.  Důležitá otázka je, jestli máte dostatek volného času? Vyžaduje totiž velkou pozornost člověka. Neznamená to však, že byste měli opustit zaměstnání, nebo zapomenout na vaše koníčky, jen počítejte s tím, že po příchodu domů se mu budete muset věnovat.
Když je celé dny zavřený v kleci, i přesto, že tam má takové malé hračkářství, bude velmi nespokojený a frustrovaný. Jakmile si totiž na vás zvykne, bere vás jako partnera v hejnu, upne se k vám a bude na vás závislý.

Dalším důležitým bodem je finanční stránka, pořízení takového papouška je v řádech několika tisíců a provozní náklady také nejsou zanedbatelné. Kvalitní krmivo, granule, zelenina, ovoce, různé doplňky stravy, to vše musí být v té nejvyšší kvalitě. Počítat musíte i s tím, že finančně náročnější je veterinární péče. Také se musíte smířit s tím, že dělá nepořádek, tak jako každé zvíře, a pokud ho necháte volně poletovat po bytě, může vám i „poupravit“ nábytek.


Co se týká koupě papouška, můžete si ho pořídit i ve zverimexu, ale počítejte s tím, že v první řadě za něj přeplatíte, nikdy nevíte přesný věk zvířete, jestli náhodou netrpí nějakou nemocí, a hlavně je už zvyklý na jiné lidi a především podmínky. Nejlepší volbou je si vytipovat dobrého chovatele, který má mláďata ručně dokrmená, naučená na kontakt s člověkem, a mají tak dobré předpoklady, že budou skvělými společníky pro váš život.

foto 4

Může to vypadat, že se vás spíše snažím od chovu odehnat, ale tak to není, jen nechci, abyste prostě řekla „zkusíme to a uvidíme“, tak jak to u některých bývá, když si pořizují nějakého mazlíčka, a pak se ho snaží udat po všech čertech, protože zjistí, že už jednoduše na něj nemají čas.  Jak už jsem psala o pár řádků výše, tento druh papouška si na vás zvykne, bere vás jako svou rodinu a nemá rád změny, takže stěhováním k někomu jinému byste mu mohli velmi ublížit, a to si Žako, milující šedý kamarád, rozhodně nezaslouží.

Na závěr jsem si připravila fotku, kdy si náš miláček označkoval kocoura, musím uznat, že trefu má teda slušnou. :-)

foto 5.

 

Reklama