Sedací souprava je stěžejním bodem každého obývacího pokoje. Její výběr proto není nic jednoduchého. Vzhled totiž není jediným parametrem, který musíme při volbě zvážit. Neméně důležitá je také pohodlnost, konstrukce, použité materiály či barevné kombinace. Když navíc do vybírání začne zasahovat celá rodina, je o zábavu postaráno. Jak tedy vybrat tu prvou sedačku pro váš obývák?

ii

Nejdůležitějším faktorem výběru, který je nutno zvážit jako první, jsou prostorové dispozice pokoje. Pokud je váš obývák spíše skromnějšího charakteru, nemá cenu se snažit do něj za každou cenu vměstnat sedací soupravu obřích rozměrů. Ve velkorysých prostorách se naopak mohutnější pohovka bude krásně vyjímat. Kromě rozměrů pokoje je samozřejmě nutné brát ohled i na rozmístění oken a dveří. Před samotným začátkem hledání vaší vysněné sedací soupravy si proto vše pečlivě změřte. Předejdete tak nepříjemnostem v podobě rohu sedačky zasahujícího do dveří, nebo komplikovanému otevírání balkonových dveří či oken.

Sedací souprava je obvykle první věcí, která v obýváku zaujme všechny příchozí. Je proto důležité volit styl a barvy, které budou opticky ladit s ostatním vybavením pokoje. Do obýváku plného rustikálního nábytku totiž těžko zapadne moderní kožená sedačka s ocelovými prvky, a naopak k minimalistické obývací stěně v žádném případě nebude sedět honosná čalouněná sedací souprava.

Co se barevného provedení týče, kromě odstínu nábytku je nutno brát v potaz i barvy stěn. Pokud nejste konzervativní a namísto bílé barvy zdobí vaše stěny například sytě červená či zelená, měli byste vybrat takovou barvu pohovky, která se s barvou stěny nebude takzvaně tlouci. Obecně platí, že pokud jste pro stěny zvolili sytější a výraznější barvy, měl by být nábytek spíše světlejší či v krémových barvách. K bílým stěnám si naopak můžete dovolit zvolit tmavší nábytek a výraznou barvu pohovky. V takovém případě nemusíte zavrhovat ani tak odvážné barvy jako je třeba červená či černá.

Jakkoliv je vzhled sedací soupravy důležitý, ani se sebekrásnější pohovkou nebudete spokojeni, pokud nebude dostatečně pohodlná. Na trhu naleznete mnoho variant různě měkkých polštářů tvořících výplň pohovky, různé povrchy potahu i velké množství nástavných součástek jako jsou opěrky, područky a podnožky. Pohodlí je však ryze subjektivní záležitost, a proto by se na vítězi „výběrového řízení“ měli shodnout všichni členové rodiny, kteří na pohovce budou trávit nejen dlouhé zimní večery.

Pokud hledáte sedací soupravu, která vám nabídne více funkcí, než jen místo na sledování televize, můžete sáhnout po některé z náročnějších souprav. Mezi jejich základní funkce patří možnost rozložení, variabilita jednotlivých dílů, jejich polohovatelnost a také velikost případného úložného prostoru a jeho snadná dostupnost.

Trendem v oblasti sedacích souprav jsou v posledních letech soupravy rohové. Ty v sobě skýtají mnoho výhod – nejen, že jsou pěkné na pohled a vyrábí se v mnoha různých provedeních, ale jsou také velice pohodlné a prostorné, díky čemuž se na ně pohodlně vejde celá rodina. Obvykle bývají také rozkládací, tudíž na nich klidně můžete ustlat návštěvě, aniž byste museli mít strach, že se jí nebude spát pohodlně.

Zástupcem této kategorie pohovek je sedací souprava Livorna, která v sobě snoubí moderní a stylový design s praktičností. Díky rohovému provedení šetří prostor ve vašem obýváku a její design kombinující látku a syntetickou kůži dodá každému interiéru originální nádech. Kromě klasických vlastností, jako jsou opěrky pod ruce či příjemný povrch, nabízí tato sedačka vyšší úroveň komfortu v podobě jedinečného systému elektronického polohování.  Ovladačem si sedačku jednoduše během několika vteřin nastavíte do libovolné polohy tak, jak je vám to právě příjemné. Díky jejím velkorysým rozměrům 254x180x85 centimetrů se na ni navíc vejde celá rodina.

www.jena-nabytek.cz

Reklama