Na rozdíl od všedního nákupu vyžaduje ten secondhandový trpělivost a přiznejme, že i jistou dávku štěstí. Také nezřídka musíte obejít hned několik obchodů – zejména pokud sháníte nějaký konkrétní kus oděvu. Zimní kabátek jsem například hledala asi 3 týdny, nakonec úspěšně.

„Přestalo mě bavit utrácet za oblečení v normálních obchodech, už několik let se oblékám výhradně v sekáčích, ušetřené peníze investuji raději do cestování,“ tvrdí pravidelný zákazník Gabriel Guevara Corea, který pracuje jako kurýr. Zatímco třeba za džíny byste vydali v běžné prodejně okolo tisícovky, v second handu je můžete pořídit už okolo 300 korun.

Více než kde jinde se vyplatí vytipovat si pár míst a důsledně chodit na pravidelné obhlídky. Zboží většinou doplňují i několikrát týdně a stejně jako v normálním obchodě nabídku určuje aktuální sezóna. „Teď se nejvíc prodávají sukně, trička a šaty. Průměrná cena jednoho kusu oděvu je u nás okolo 200 korun,“ říká Renata Palkovičová z jednoho velkého pražského second handu. Mají tady pánské, dámské i dětské oblečení, prý výhradně ze zahraničí. Podle paní Renaty mezi zákaznicemi převažují hlavně ženy, a to všech věkových kategorií…

Opravdový boom zažily second handy na počátku devadesátých let. Po sametové revoluci byli Češi vyhladovělí po jakémkoli zahraničním zboží, ale zároveň se jim příliš nedostávalo prostředků na nákup. Celou zemi zaplavily obchůdky s použitým oblečením. Před pár lety ale zaznamenaly velký odliv zákazníků, začali jim konkurovat vietnamští prodejci a také citelně vzrostla koupěschopnost obyvatelstva. Na český trh vpadly také velké řetězce s cenově dostupnou konfekcí.

Second handy se tudíž musely trochu proměnit. Ubylo obřích prodejen, kde se kupovalo zboží na váhu. Zákazníci dnes vyhledávají spíše obchůdky, kde se najdou i zajímavější kousky. Svou nabídku se snaží rozšířit i o další věci. „U nás si mohou koupit zákazníci třeba i boty, šály, čepice i bižuterii,“ doplňuje Kateřina Hříbalová ze sítě second handových obchodů.

Oázu představují obchody se zbožím z druhé ruky i pro maminky s malými dětmi, a to díky příjemným cenám. „Pro syna nakupuji prakticky jen tady, věci na něm doslova hoří, a co nezničí,  z toho hned vyroste," říká s úsměvem Karolína, maminka devítiletého Šimona. Pro srovnání: na tříleté dítě můžete sehnat zánovní džíny třeba už za 95 korun, tričko okolo 60 Kč, letní holčičí šaty už za 120 Kč. Takže i když se hodně odvážete, rodinný rozpočet rozhodně nezatížíte.

Jestli patříte k těm, kteří sice sledují módní trendy, ale zároveň chtějí být originální, pak je pro vás sekáč ideální místo. Důkladně obhlédněte, co mají pěkného, a pak se dejte do zkoušení. Nebojte se při výběru sáhnout třeba i do oddělení s dětskými věcmi. Z vlastní zkušenosti vím, že takové béžové tričko s rozesmátým tygříkem za 75 korun vám budou závidět nejen vaše školou povinné ratolesti, ale třeba i váš jinak seriózní kolega…