Second hand, hrabák nebo sekáč, prostě prodej z druhé ruky nás rozdělil na dva tábory.

Část populace ho zatracuje, druhá velebí.

 

Pokusme se spolu provést takovou malou sondáž  do světa prodejen s levnou módou. No, slovo levnou by bylo také na delší diskuzi, ale o tom možná později.

 

Vraťme se na úplný začátek. Mnohá z vás si jistě pamatuje doby, kdy sehnat bavlněné tričko se pomalu rovnalo výstupu na Mont Everest bez kyslíkového přístroje, možná ještě severní stěnou. Vy mladší si asi ťukáte na čelo a myslíte si něco o přehánění, ale my, co něco pamatujeme, víme své. Buď nic nebo šeď.

 

No a pak, kdosi vynalézavý sem začal dovážet pytle plné triček, kalhot, sak, šatů, doplňků, v pastelových barvách za, tenkrát ještě, nízké ceny.

 

To bylo něco. Lačně jsme se ponořily do hromad těch fantastických hadříků a s očima na vrch hlavy se praly o ulovené poklady. Ano, byla to doslova lovecká vášeň, která mnohé z nás neopustila dodnes.

 

Je to nemoc, závislost, magická přitažlivost, slýchám od některých zkušených sekáčových harcovnic, kterým doma skříně praskají ve švech. Jednu takovou mám dokonce v příbuzenstvu. Žije na venkově a pro ni je návštěva hrabárny nejen cílem levného nákupu oblečení, ale i společenská událost.

 

Ještěže má poměrně velký dům, kde může lety nasyslené svršky shromažďovat. Vždycky když k ní přijedu na návštěvu, ani si nestačím po cestě vydechnout, ani kafe mi neuvaří a už mě žene do El passa. Tak se ten "její" second hand jmenuje.

 

Tam mi vítězoslavně snáší kousky, které vůbec nevyhovují mému vkusu a já je zase nenápadně zapomínám mezi věšáky, aby se neurazila.  Hrajeme spolu tu hru na schovávanou, dokud si přece jen něco nekoupím, a jedeme domů s vítěznými fanfárami. Nastává zábavná fáze, kdy si všechno, za halasného obdivu přihlížejících, zkoušíme a navzájem se chválíme.

 

Pak teta láskyplně všechno vypere, na čerstvém povětří usuší a vyžehlí. Nemohu jí to mít za zlé. Co taky jiného na vesnici dělat.

 

To byla, pro pobavení, ukázka ze života vášnivé příznivkyně second handů. Určitě se ale najde i mnoho zarytých odpůrkyň, které by si nikdy na sebe neoblékly oblečení, které už někdo nosil.

 

 

K jaké skupině patříte vy? Máte v sekáčích zalíbení, koupily jste nějaký super hadřík zrovna tady, nebo naopak se věcí ze second handu štítíte??? Napiště nám o tom!!