Vždy mě fascinovaly příběhy lidí, kteří se po nějaké tragické události dokázali znovu postavit na nohy.
Typickým příkladem jsou úrazy nebo nemoci, které jako blesk nečekaně zasáhly a změnily mnoho osudů. O tom, jaká síla a odhodlání žít se skrývá ve „světě postižených“, se nejčastěji dozvídáme ze sportovních výkonů, které častokrát překonávají výkony zdravých jedinců. V ústraní by však neměla zůstávat ani kultura, ke které patří i módní přehlídky.
O silných ženách po amputaci prsů
Na magazínu Žena-in můžete najít mnoho článků, které se týkají rakoviny prsů. Víme, jak se onemocnění projevuje, jaký má charakter, jak mu předcházet a jak se léčí. Bohužel, v některých případech dochází k odstranění postiženého prsu, aby nedocházelo k další progresi nemoci.
Je pochopitelné, že jde o zásah, který má extrémní charakter a mnoho žen se s ním nemusí nikdy smířit. Existují však ženy, které se dokázaly se svým stavem vyrovnat. Jsou sebevědomé, silné a žijí plnohodnotný život jako každá jiná žena.
A právě tyto ženy se pravidelně účastní módních prohlídek, na kterých předvádějí atraktivní modely oblečení včetně plavek a večerních šatů.
„Matkou“ módních prohlídek je paní primářka Jitka Abrahámová z onkologického oddělení Thomayerovy nemocnice, která založila Nadační fond onkologie pro 21. století.
Jak autorka projektu uvádí: „Tyto ženy dodávají odvahu všem postiženým ženám a ukazují jim, že se dá dobře žít i s tímto handicapem, že mohou nosit všechno, mohou se zúčastňovat různých společenských i sportovních akcí, být sebevědomé. Navíc upozorňují ostatní, že různé příznaky se nemají podceňovat a je třeba pečovat o své zdraví, chodit na preventivní prohlídky včetně screeningu.“
Před několika dny Nadační fond onkologie pro 21. století v čele s Jitkou Abrahámovou uspořádal 13. společenský večer „Sebevědomí pro každý den“, jehož součástí byla i módní prohlídka.
Akce proběhla pod záštitou ředitele Thomayerovy nemocnice Petra Malého a uskutečnila se v Hudební fakultě AMU na Malostranském náměstí v Praze.
![]()
Fakta z úst lékařů

Rakovina prsu je v České republice nejfrekventovanějším onkologickým onemocněním u žen. Nepříznivým ukazatelem je bohužel skutečnost, že u všech nebo u většiny nádorových onemocnění v naší populaci přicházejí pacientky pozdě.
„V naší nemocnici je umístěna screeningová jednotka pro včasný záchyt chorob prsu, zejména rakoviny prsu,“ říká MUDr. Petr Malý, ředitel FTNsP. K čemuž primářka Abrahámová dodává: „Screeningový program je ovšem velmi drahý a svého času pojišťovna náklady nehradila. V té době, při pořízení našeho prvního mammografu, byl i z těchto důvodů při našem oddělení zřízen Nadační fond onkologie pro 21. století. V současné době Fond přispívá ke zvýšení léčebného komfortu pacientů.“
Byl založen v roce 1992. Jeho cílem je získávat finanční prostředky pro řadu potřebných a nákladných projektů, zajišťujících kvalitní péči o onkologicky nemocné ve čtvrtém pražském obvodě, který je počtem 500 000 obyvatel největším pražským městem. Onkologicky onemocní každoročně v Praze 4 na 2 200 pacientů, kteří jsou povětšinou léčeni právě ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Nadační fond onkologie pro 21. století financuje své aktivity z příspěvků jednotlivců, organizací a firem.
Zdroj: PhDr. Petr Mach, MBA
Nový komentář
Komentáře
rakovinu už jsem měla ve 22ti - naštěstí pouze uzliny. Dneska mám dvě zdravý děti. Jenže moje mamka je 6 let po ablaci prsu a teď jí našli metastáze na plicích a průduškách. nejde jen o estetickou stránku věci a nevolnosti po chemoterapiích. Po pár měsících máte totálně rozpíchaný žíly (u mě doživotně), po ablaci musíte rehabilitovat, protože zjistíte, že máte dost omezený pohyb ruky u chybějícího prsu a kontroly na onkologii jsou taky doživotně. Záleží strašně na psychice, bez toho se to zvládnout nedá. Skláním se před každým, kdo to nezabalí.
natalie.rolkova: jestli jí museli vzít obě prsa, vypadá to spíš že šla k doktoru příliš dlouho a už nebyla jiná šance...některé ženy před tím strkají hlavu do písku, což osobně nechápu...v každém případě je to hrozné
U mě by to ani nešlo poznat,kdyby mi někeré vzal
Jsou daleko horší věci...