V noci ze čtvrtka na pátek se budou vyhlašovat nominace na ceny Oscar. Do ní vkládá naději kdejaký herec a kdejaká produkční společnost. Také Hollywood C. E., která nasadila těžkou váhu v podobě Seana Penna v hlavní roli ve filmu Milk. A teď doufá, že herec okouzlí akademiky v roli prvního amerického politika, který netajil svou homosexualitu.

Do českých kin putuje snímek režiséra Guse Van Santa 12. února.

Chcete veselé, i jiné příhody z natáčení?

☺ Příprava zpracování života legendárního Harveyho Milka vzbudila takový rozruch, že se štábu hlásily tisíce lidí, kteří si v něm chtěli zahrát v komparzu i zadarmo.

☺ Snímek se natáčel v původním obchodě, který před lety vedl Harvey Milk. Teď tam však byl dárkový obchod, a proto jej štáb přestavěl do podoby z dávných dob. V průběhu natáčení scén z těchto prostor se podle některých členů štábu přišel posadit na pohovku nenápadný muž. Po dokončení scény jej však už nikdo neviděl. Duch Harveyho Milka?

● Sean Penn spolupracoval na filmu s Oscarovým maskérem Stephanem Dupuisem (Moucha). Herecká proměna v Harveyho Milka si totiž vyžadovala umělý nos, zuby, kontaktní čočky a také úpravu vlasů.

☺ Herec Denis O´Hare, který ve filmu ztvárnil homofobního senátora Johna Briggse, je ve skutečnosti gay.

● Americká premiéra Milku se uskutečnila 26. listopadu 2008, den před 30. výročím Harveyho smrti.

Příběh Harveyho Milka

Přítel. Milenec. Politik. Bojovník. Ikona. Inspirace.

Bojoval za lidská práva a byl - stejně jako jemu podobní - násilně umlčen.

Oceňovaný snímek Milk popisuje posledních osm let v životě tohoto výjimečného muže. Období, které se stalo stěžejním nejenom pro něj, jeho sny a ideály, ale také pro celou Ameriku.

Po čtyřicítce život v New Yorku Harveyho Milka neuspokojoval. Při hledání většího smyslu života se proto spolu se svým milencem přestěhoval do San Francisca. V levicovém a liberálním prostředí se Milk stal neoficiálním vůdcem.

Díky podpoře dobrovolníků a svého přítele se pustil do politiky, protože v ní by měl největší šanci na dosažení svých cílů. Díky osobnímu kouzlu, daru řeči a humoru zazníval Milkův hlas pořád hlasitěji. Stával se pořád známějším, ale zaplatil za své politické ambice ztrátou partnera.

Po kampani byl zvolen radním a stal se prvním veřejně známým gayem v historii americké politické scény. Loboval na městské radě za ochranu lidí před propuštěním pro jejich sexuální orientaci. Také se angažoval proti navrhovanému státnímu referendu o vyhození homosexuálních učitelů z veřejných škol. Jeho boj byl klíčovým pro hnutí za práva gayů. Ve stejné době se politické agendy Harveyho Milka a nového radního jiné lokality Dana Whitea diametrálně rozcházely a jejich osudy se tragicky sbíhaly. Události pak vyvrcholili Whiteovým útokem na Milka, po kterém legendární politik zemřel.

Citáty Harveyho Milka

Řeč z roku 1977: „Byl jsem zvolen, abych otevřel dialog pro všechny lidi, pro všechny těžkosti. Problémy, které ovlivňují naše město, mají vliv na nás všechny.“

Na pásku nahraná poslední vůle 1977: „Plně si uvědomuji, že osoba, kterou jsem se stal, aktivista, homosexuální aktivista, se stala terčem nebo potenciálním terčem pro někoho, kdo je sám sebou nejistý, zděšený, či narušený.“

Řeč na Gay Freedom Day Parade 1978: „Vzbuď se, Ameriko… Pryč s rasismem, sexismem, nenávistí… Nikdo by neměl být omezován, už nikdy nezůstaneme zavřeni doma. Nikdy víc!“

Slyšela jste někdy o tomto politikovi? Láká vás ten film?

Reklama