píše s nadšením čtenářka Ula. Co všechno se svými třemi dětmi podniká a jak to zvládá, se dočtete v jějím zajímavém příspěvku, který je zároveň inspirací.

Dobrý den, se svými třemi malými dětmi se v kultuře přímo vyžíváme, zvláště teď v zimě, kdy člověk nemůže s dětmi být moc dlouho venku. Nejstarší pětiletou jsem nedávno vzala do Divadla loutek v Ostravě. Divadlo je nově zrekonstruované, krásné. Byli jsme zhlédnout představení O pejskovi a kočičce a byl to nejen pro dceru velký zážitek. Také jsme byli na přestavení O víle menší než zrnko máku, kde Elfové hledali malou vílu, bylo to bez loutek, kontaktní divadlo, ale zážitek tak velký, že jsme odcházeli všichni nádherně naladěni. Kdyby takových představení bylo více.

V rámci celé republiky se konala akce - Celé Česko čte dětem a i u nás ve městě byla akce, kde se četlo z knihy Karla Čapka. Účast byla vysoká, je vidět, že rodiče dětem čtou a to je moc dobře. Nakonec zahrálo divadlo Smíšek dětem Doktorskou pohádku.

Každý měsíc chodíme do Kulturního centra na loutkovou pohádku Divadla Smíšek, děti se vždy už těší a i pro mě je to hodinka oddechu.

Nedaleko máme Hvězdárnu Johanna Palisy, naše pětiletá holčička tam byla zrovna minulý týden s mateřskou školou na představení Na co kouká sova v noci. Představení se jí moc líbilo a tak jsem jí slíbila, že půjdeme ještě celá rodina někdy jindy.

Protože bydlím v Ostravě, je zde Knihovna města Ostravy, která má přes dvacet poboček. Rádi chodíme na tzv. Knihovníčky. Jedná se o setkání maminek a jejich dětí na mateřské dovolené. Na akci děti zpívají, tancují, hrají si, vyrábějí různé věci vztahující se k určitému období, komunikují spolu, ale také se hlavně seznamují s knihovnou. Tuto akci pořádá několik knihoven, navštívili jsme dvě - v Porubě a Polance a vřele všem doporučuji.

Také jsme začali jednou měsíčně chodit v neděli dopoledne na pohádku do obchodního centra na kraji Ostravy, které vždy pořádá loutkovou pohádku. Tatínek zatím nakoupí, maminka pohlídá děti - nebo obráceně a je to příjemně prožité dopoledne. Pak vždy ale zajedeme do milovaných Klimkovic, kde je čistější vzduch než tady v Ostravě, projdeme si okolí sanatorií, odreagujeme se v Lesním parku, který loni na jaře zprovoznili a jedeme domů na oběd.

A tip na závěr. Pěkné akce se konají i v mateřských centrech. Koncem března v mateřském centru Krteček mají představení známého ilustrátora Adolfa Dudka - Hrajeme si na malíře. Loni byl i ve školce a děti se s ním učily malovat různé obrázky a mělo to velký úspěch.

Akcí je všude plno, jen si vybrat. Musíme ale také nechat dětem vlastní prostor na hraní, protože i to je pro jejich vývoj důležité. Zdravím všechny maminky na mateřské dovolené a vzkazuji: Užívejte si svých dětí dokud jsou malé. Vyrostou a ty chvíle se nikdy nevrátí.

Hezký den přeje Ula

To máte pravdu. Ten předškolní věk je asi nejkrásnější a letí to zvěsile

Co podnikáte se svými dětmi vy, milé ženy-in? Dáte ostatním také nějaký kulturní tip? Vedete své děti ke kultuře? Snažíte se rozvíjet jejich talent? Co děláte proto, aby z vašich dětí nevyrosli kulturní barbaři?

Napište nám, podělte se o své zkušenosti, zážitky a třeba i dobré rady, jak děti vzdělávat a přitom bavit

Na vaše příspěvky se těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz

Reklama