Stále častěji se v médiích objevuje pojem syndrom suchého oka. O co přesně se jedná?
Jde o narušení slzného filmu našeho oka v důsledku nedostatečného zvlhčování. Provází jej pocit cizího tělesa v oku, pálení, často také nadměrné slzení nebo citlivost na světlo. Častěji s ním bojují lidé, kteří nosí kontaktní čočky, prodělali laserovou operaci oka, berou určité léky nebo se potýkají s poruchami štítné žlázy či cukrovkou. Postihnout ale může prakticky každého.

Máme představu, kolik lidí v Česku syndrom suchého oka trápí?
Ta čísla se sice u různých zdrojů liší. Některé ze zdrojů odhadují, že obtíže související se syndromem suchého oka se alespoň jednou v životě objeví až u 40 % lidí. Další výzkumy pak tvrdí, že ve věkové skupině nad 55 let trpí syndromem suchého oka každý šestý člověk.

Existuje proti tomuto jevu nějaká prevence?
Začít by se mělo už tím, že si uvědomíme, v jakém se pohybujeme prostředí, a tomu přizpůsobíme péči o svoje oči. Často jsme celý den v místech, kde není dostatečně vlhký vzduch, s tím se potýkají třeba klimatizované kanceláře nebo přetopené místnosti. Dále pak našim očím nesvědčí ani zakouřené prostředí nebo dlouhá práce u počítače. Prevence je jinak poměrně jednoduchá, je třeba dbát na dostatečný přísun tekutin během dne, příjem omega-3 a omega-6 mastných kyselin a dát si pozor na možné reakce na dekorativní kosmetiku. Vyplatí se mít u sebe vhodné oční kapky pro případ, že oči začnou pálit či bolet. Mezi ně patří třeba švýcarské oční kapky Similasan Unavené oči, který oči zvlhčí a k jejich zklidnění využívá výtažky z léčivých bylin routy vonné a starčeku přímořského.

Co dlouhodobá práce u obrazovky počítače? Máme možnost na ni své oči nějak připravit?
Pokud sedíme před monitorem a soustředíme se na práci, zapomínáme mrkat a naše oči tak nejsou dostatečně zvlhčovány. Je potřeba pak sáhnout po zvlhčujících očních kapkách. Pokud jsme si jisti, že naše obtíže nezpůsobuje alergie nebo nějaká jiná infekce, existují speciální kapky pro unavené oči. Oční kapky Similasan jsou vhodné pro dlouhodobé používání, protože jsou na přírodní bázi. Díky vyváženému pH, které je podobné přirozeným slzám, a kombinaci vybraných minerálů s výtažky z léčivých bylin pomáhají nejen účinně, ale i šetrně.

Co dělat, když už na sobě pociťujeme první příznaky některého z problémů?
Je nutné popřemýšlet o tom, co potíže s očima způsobuje. Těch spouštěčů může být celá řada, od alergií přes celkovou únavu organismu až po mechanické poškození oka, které si ani nemusíme uvědomit. Na trhu je řada očních kapek určených pro různé situace. Když si nejste jisti, můžete si udělat rychlý test na webu similasan.cz. Pokud ale potíže přetrvají déle, nikdy není na škodu konzultace s lékařem.

Různá roční období s sebou přinášejí různá rizika pro oči. Jak je na tom podzim?
Je pravda, že na podzim už se ve vzduchu vyskytuje mnohem méně alergenů, než je tomu na jaře a v létě. Rizikem pro naše oči jsou ale nejrůznější infekce, které přicházejí se sychravým počasím. Červené oči jsou časté u dětí a souvisejí s rýmou či nachlazením. Od podráždění a zarudnutí očí při rýmě a nachlazení dokáží rychle a spolehlivě pomoci kapky Similasan Červené oči.

Proč se zdůrazňuje, že máme vybírat oční kapky bez konzervačních látek?
Konzervační látky obsažené v některých kapkách mohou slzný film dále narušovat a tím vlastně zhorší potíže, které měly původně léčit. Citlivě na ně mohou také reagovat lidí, kteří nosí kontaktní čočky. Vždy je proto lepší vybírat kapky, které konzervanty neobsahují.

silimasan2

Similasan nabízí několik druhů očních kapek, jaký je mezi nimi rozdíl?
Každé z nich pomáhají v jiné situaci. Zelené kapky Unavené oči uleví našemu přetíženému zraku například při práci s počítačem. Kapky Červené oči pomáhají proti obtížím souvisejícím s nachlazením, rýmou a dalšími infekcemi. A fialové kapky Svědící oči jsou pak první pomocí při alergiích, kdy jsou oči červené, oteklé. Všechny ale využívají sílu z čisté přírody. Mají vyvážené pH, které se podobá přirozeným slzám, a kombinují vybrané minerály a výtažky z léčivých bylin, které znaly už naše babičky.

Doporučuje se nějaká speciální péče pro ty z nás, kteří nosí kontaktní čočky?
Při nošení kontaktních čoček je velice důležitá péče o slzný film, protože ten tvoří vrstvu mezi rohovkou a čočkou a zajišťuje jejich pohodlné používání. Pocit suchých očí se může objevit hlavně v suchém prostředí nebo při práci, kdy snižujeme frekvenci mrkání. Pozor je potřeba dát na obsah konzervačních látek, některé z nich se mohou vpíjet přímo do čočky a následně oko zbytečně dráždit.

Časté téma jsou také oční kapky u dětí. Jak ale vůbec poznat, že oči našich dětí něco trápí?
Děti nám často neumí samy říct, že je něco trápí. Prvním signálem ale může být časté sahání si do očí, mnutí očí, slzení nebo zarudnutí podobné prasklé žilce. Zvlhčující kapky na přírodní bázi můžeme aplikovat i u dětí, opět ale platí, že pokud problémy budou trvat déle, je lepší navštívit očního lékaře.

Pokud se chcete dozvědět více jak na přetížené, unavené oči nebo jak správně postupovat, pokud vaše dítě trápí červené oči, stáhněte si Rádce na www.similasan.cz.

Simalasan

Čtěte také:

Jak dopadlo redakční testování očních kapek Silimasan Unavené oči

Pylové alergie: tip pro svědící, oteklé, slzící a červené oči

 

Oční kapky Similasan vynalezl již v roce 1980 švýcarský lékárník Armin Späni, který hledal přírodní alternativu k běžným přípravkům na oči. 

Díky své kvalitě se brzy rozšířily po celém Švýcarsku a dodnes jsou zde nejprodávanějšími očními kapkami.

Jejich složení z nich dělá ideální volbu pro řešení problémů s očima už pro děti od 2 let.

similasan4

Reklama