Hezké odpoledne,

listopad 1989 je pro mě jen mlhavá vzpomínka, v tomto roce jsem končila základku a celkem se mě politická situace netýkala , nebo spíš jsem o ní nic nevěděla. Ale  občas si vzpomenu na svůj socialistický průšvih krátce před tímto datem a možná i díky revoluci jsem více méně byla zachráněna.
 
Co se stalo? Já nebohá nezkušená, politikou nezasažená žákyně,  podotýkám bezproblémová premiantka,  jsem si vyložila špatně socialistické budovatelské heslo.

Na hodině občanské výchovy jsme měli za úkol napsat nějaký oslavný nebo budovatelský citát. Já velká "basnířka a rýmovačka" - a že mě to do dneška drží - jsem vymyslela suprové heslo podle slavného vzoru Se Sovětským svazem na věčné časy.

Ale právě jsem asi nepochopila smysl svého hesla, nebo spíš jsem si nedokázala to transformovat do reálu a vyprodukovala jsem toto:

Se Sovětským svazem až do hrobu!!!!
 
Protože to není žádný vtip, ani smyšlená příhoda, dokážete si představit ten důsledek!!! Učitelka - v té době "souška", když si to přečetla, zbrunátněla, začala na mě neskutečně řvát a vytrhla mi ono dílo ze sešitu!

Bohužel jsem fakt nechápala, o co tady jde, proč mi vyhrožuje, že se můžu rozloučit se školou a podobné řeči. Ještě to vidím živě před očima. Ani nevím, co si o tom myslela moje rodina, které se to samozřejmě taky doneslo, a
až časem jsem se dozvěděla, jak se toto řešilo a učitelce domlouvalo, aby byla rozumná a neviděla ve mně záškodníka a nechala to plavat.
 
Asi za měsíc a kousek byla revoluce, tato zasloužilá soudružka nám raději vybrala sešity a zlikvidovala je, poté obrátila kabát a je paní-velká podnikatelka.
 
Dneska jako dospělá ženská, máma, chápu i ten podtext a jaká mohla z toho být dohra, kdyby ona paní chtěla tento citát dál rozmazávat.
Na druhou stranu  bych dneska mohla všude prohlašovat,  jaká jsem byla antikomunistka a jak jsem chtěla rozvracet ideologii bratrství.
A protože se zásadně ani dnes k politické situaci nevyjadřuji, pro jistotu, dávám vám to jako úsměvnou příhodu z mého dětství.
 
Práci zdar a volnu slávu, užijte si čtvrteční den, dokud nejsme v pánu. :o)))
Trošku rozverná
zoulinka

Zoulinko, k novému budovatelskému heslu gratuluji. Jen se ptám - proč se dnes nevyjadřujete k politické situaci? Neměli bychom se k ní náhodou vyjadřovat všichni?
Za Váš příspěvek posílám vánoční hrneček.

Dnešní téma je 17. listopad 1989
A co vy? Jste tak mladé, že jen těžko si na něco vzpomenete?
Byl to den plný emocí?
Co jste dělaly 17. listopadu 1989?

Jak jste prožívaly sametovou revoluci?

Co se pro Vás změnilo po listopadu 89?
Slavíte 17. listopad jako státní svátek?
Pište, možná na Vás čeká dáreček.
redakce@zena-in.cz

Reklama