Přiznám se ale, že do auta jsem sedala se smíšenými pocity ... tím spíš, že jsem mezitím zjistila, že ne všichni, kdo se budou chtít kurzu zúčastnit, mají v pořádku ruce... To už jsem začínala mít strach, co mě čeká.
Na místě samém byla skupinka lidí u umělohmotných stolků a jinak nikde nikdo. Paní, se
To už se usmíval i můj muž, který tam byl se mnou s tím, že mi pomůže. Očividně byl zvědavý, jak si s tím poradím. Nejprve jsme museli lidi nějak posadit, pak jim vysvětlit, o co půjde, protože ne každý mohl dělat všechno. Moji posluchači přikyvovali a ptali se hlavně na to, co mají dělat, když něco udělat nezvládnou. A já měla strach čím dál tím větší.
Pak jsme konečně začali tvořit. A začalo to krásné. Nikdy jsem neviděla a nezažila lidi s takovým elánem a s takovou chutí něco dodělat, dotáhout věci do konce a nepoddat se problémům. Byla jsem moc překvapená - barvy se míchaly skoro samy, předchystané vitrážky s předmalovanými guttovými obrysy zůstaly ležet bokem jako příliš snadné a obyčejné, nebo si je rozebrali členové doprovodu s tím, že pro ně jsou složité až moc ... a na mě zbylo, abych hlavně dávala pozor, co kdo kde potřebuje podat. Původně jsem měla na mačkanou metodu nachystané šály, které jsou přece jen menší a snadnější na manipulaci, ale hned po úvodních pokusech bylo jasné, že šátky zvládneme hravě také. Výsledek vidíte na prvním obrázku...
Nejhezčí část odpoledne nás však teprve čekala. Díky tomu, že na terasu, kde kurz probíhal, svítilo sluníčko, dělaly barvy doslova divy, a ještě před ukončením k
A tak jsem odjížděla mnohem bohatší, než jsem přijela - bohatší o tu pohodu, o tu neuvěřitelnou chuť do života, kterou měli tihle lidé, bohatší o ... o slunce v duši. Konečně jsem zjistila, co to vlastně znamená.
Nový komentář
Komentáře
átéčko: quatroplegici - většinou rozsáhlá svalová atrofie. Občas se mi ozvou dodnes, hlavně když rozdělají nějakou batiku a nejsou si jistí, co jim udělají barvy ve finále.
pajda: Skvělé! Jak byli ti lidé postižení?
Tuhle rybičku asi budu mít někde doma už brzy. Je z Týnky stránek
mam-ča: pěkný příspěvek, krásně dokresluje článek.
Moc hezky napsané, fakt
Tak tomuhle fandím. Postižení lidé mají ohromnou chuť tvořit, vzdělávat se... Viděl jsem dokument o tanečních pro dospělé, kde taneční mistři svorně tvrdili, že nejraději vyučují právě skupiny pstižených lidí. To proto, že oni jdou do všeho naplno. Snaží se na 200 %!
šikovnost nadevše...
Moc hezké...
nádhera
pajda:
Pajdi článek je moc pěkný a výrobky taky. Přeju ti hodně takhle nadaných žáků...
Gratulace ,jsou moc šikovní
děkuji za pochvaly...a jsem ráda, že to cítíte podobně jako já...
Tihle lidé, kteří si už hrábli na dno, mají jiný žebříček hodnot. Začíná : zdraví, přátelství, láska… a kariéra a peníze jsou až někde na konci, i když ty peníze jim mohou život dost ulehčit. Mám pár kamarádů – vozíčkářů, kteří až po ztrátě zdraví dohánějí studium VŠ, jazyků, a všechno to, co jim jako zdravým připadalo podružné. A to přesto, že vědí, že jako TP budou těžko hledat pracovní uplatnění.
že sis na ně udělala čas a předávala jim část svého umění. Asi to není životní náplň, možná jim to jen pěkně vyplní volný čas. Ale to, že zase jednou viděli vstřícnou tvář, jim pomáhá žít.
Díky, Pajdo,
Já je obdivuju, když vidím co malují pusou nebo nohou ... zírám ...
Pekny
. Moje kamaradka byla nedavno tlumocit na mezinarodnich plaveckych zavodech postizenych deti/lidi. A co je ji jeste nestalo, do trenera francouzskeho druzstva se zamilovala
pajda hezky napsané. Vždyť jsou to lidi jako my. Je fakt, že na první setkání bych měla taky obavy.
Nevím, proč je někdo podceňuje.
To je krásný příběh