Máte doma starší tmavá trička, šaty nebo kalhoty a chcete je vylepšit a udělat z nich originální modely? Vystačíte si se Savem Perex, rozprašovačem (nebo ještě lépe s pumpičkou na hedvábí), štětcem, tekutým mýdlem, samolepicí tapetou (nebo ještě lépe s jezírkovou fólií) a nůžkami.

Hlavním hrdinou je při tomto zdobení textilu Savo Perex. Je méně agresivní než obyčejné Savo, takže doporučuji investovat asi 30 Kč a na savování si jej zakoupit.
Se Savem potom můžete pracovat několika různými způsoby.

Nejznámější a taky nejrychlejší je savení za pomoci šablon. Vybereme si motiv, který chceme na tričko vysavit. Ten potom překreslíme na samolepicí tapetu a vystřihneme. Nevýhodou samolepicí tapety je, že po několika opakovaných saveních ji můžeme vyhodit, protože už dobře nelepí a nepřilne proto k látce tak, jak bychom potřebovali. Proto ji můžeme vyměnit za jezírkovou fólii (1 m2 koupíte asi za 100 Kč), kterou zakoupíme v některých zahradnictvích nebo v hobby marketech. Takováto šablona je prakticky nezničitelná a použitelná na nekonečně mnoho savování, ale také na zdobení triček textilními barvami nebo i na zdobení interiéru.

Vystřiženou šablonu položíme na tričko, které jsme si předem připravili tak, že jsme je narovnali na zem a zevnitř vycpali novinami, tak, aby se nám Savo nepropilo na druhou stranu trička. Pracujeme na povrchu, který můžeme po nasavení otřít, nebo třeba venku (je to výhodnější, protože si "nezasmradíme" byt Savem).
Tričko můžeme ještě celé trochu namačkat, vzniknou tak efektní vzory po celé ploše.
Savo nalijeme do rozprašovače nebo do pumpičky na hedvábí. Do pumpičky sice musíte investovat, ale určitě se vám to vyplatí. Pumpičku totiž stačí natlakovat a pak jen držíte a nemusíte opakovaně mačkat jako u rozprašovače. Navíc z ní neukapávájí kapky a nemáte tak na triku nechtěné velké skvrny.

Teď už můžeme Savo nastříkat na tričko. Nezdržujeme se dlouho na jednom místě, ale stříkáme pomalu, abychom nevynechali ani kousek. Po nastříkání chvíli počkáme, může trvat delší dobu, než Savo začne působit.
Šablonu opatrně sundáme z trika, dáváme přitom pozor, aby nám Savo, které na ní zůstalo, nepokapalo triko. Bezpečnější je, když Savo ze šablony odsajeme papírovou utěrkou.
Šablonu mokrou od Sava ale můžeme využít ještě na další ozdobení trička. Najdeme si rychle místo, které zůstalo tmavé a šablonu tam přitiskneme, mokrou stranou dolů. Vznikne nám tak velice zajímavý otisk.
Ta část trika, která byla zakryta šablonou, zůstane tmavá, ostatní části jsou světlé.

Místo šablony můžeme použít také nejrůznější přírodniny a vlastně cokoliv nám přijde pod ruku. Hezky vypadají vysavené listy, kameny, různě pokroucené provázky nebo třeba nejrůznější dílenské nářadí, když zdobíte manželovi pracovní oděv :-)

Savem ale nemusíme tričko jenom postříkat, ale také pomalovat. Do lahvičky s aplikátorem (může být od window color nebo od barvy na vlasy) s co nejmenším otvorem nalejeme tekuté mýdlo (vybíráme takové, které je hodně husté) a do něj přidáme Savo. Smícháme v takovém poměru, aby mýdlo přidáním Sava příliš nezřídlo. Tuto směs nejdříve vyzkoušíme na lemu trička (z rubové strany) a chvíli počkáme. Čím více Sava ve směsi je, tím budete malovat světlejší čáru.

Triko můžeme také vyvázat jako při batice a ponořit do směsi Sava a vody. Triko se bude postupně odbarvovat a ve chvíli, kdy má požadovanou barvu, jej vytáhněte a propláchněte pořádně pod tekoucí vodou. Po rozvázání provázku znova pořádně propláchneme a máme hotovo. 
Pod provázkem zůstala původní tmavá barva, okolí je světlé.
Takto upravené tričko nemusíme máčet v savové lázni, ale můžeme jej jen důkladně postříkat Savem z rozprašovače. Opět bude tričko vypadat trochu jinak. 

Látku vysavenou jakýmkoliv způsobem můžeme ještě dokreslit barvami na textil nebo textilními konturami.

Pokud máme světlé tričko, které není vhodné na savení nebo chceme zdobit zase jinak, použijeme šablony tak, že přes ně tupujeme textilní barvou. Trochu barvy si dáme na papírový tácek a namáčíme v ní (jenom zlehka) kousek pěnové houbičky na nádobí. Tou pak nanášíme barvu na tričko.

Máme-li doma barvy na hedvábí, je možné je také použít. Pracujeme stejně jako se Savem a pumpičkou.

Chcete si popovídat o nejrůznějším tvoření? Navštivte novou diskuzi TVOŘENÍČKO.

Fotoalbum SAVOVÁNÍ.

Příjemné tvoření přeje

                                                                           
Reklama