V zoologické zahradě u klece s tygry stála mladá rodinka. Tatínek měl na rukou asi dvouletou holčičku a ukazoval jí tygra. Vedle nich stála další, zhruba stejně stará dvojice. Slečna měla na rukou Yorkshira… a ukazovala mu tygra: Podívej se, Jessinko, tygr!

pes

Nad příběhem, který nám poslala do redakce jedna z našich čtenářek, maminka dvou dětí, jsme se museli pousmát. Ale také zamyslet.

Minulý víkend jsme byli s našimi dvěma holčičkami v ZOO v Olomouci. Té starší, šestileté, jsme to slibovali už dlouho, a u té mladší jsme byli zvědaví na její reakce na tygry, na lvy, na opičky, které znala do té doby jen z obrázkových knížek.

Byl krásný, slunečný den, stvořený k procházkám nebo celodenním výletům. Rodin s malými dětmi byla plná ZOO, stejně tak mě ale trošku zarážel počet mladých párů, zhruba v našem věku, tj. 30 let, kteří měli místo dětí v náručí pejsky. Řekla bych, že jich tam snad bylo i víc než nás „s dětmi“.

Nic proti pejskům, ale přijde mi přece jen trochu nenormální, když si tyto dvojice udělají výlet do ZOO s tím, že ukážou svým pejskům zvířátka. Toho jsme byli právě svědky u klece s tygry, kdy se vedle nás postavil pár, zhruba v našem věku, a slečna nebo paní vytáhla svého Yorkshira s tašky, nahnula ho ke kleci a povídá:
„Podívej, Jessinko, tygr.“
Jessinka sebou házela a tygr jí byl samozřejmě úplně ukradený. Načež se přidal i její přítel, podrbal Jessinku za oušky a povídá:
„A ještě se půjdeme podívat na medvídky, ano?“

Podívali jsme se s manželem na sebe a tak tak, že jsme nevybuchli smíchy. Ale budiž, každý jsme nějaký. Jenomže pak jsme byli svědky další příhody. Kupovali jsme dětem zmrzlinu a před námi stál další pár, tentokrát s buldočkem, a objednali si tři kornouty zmrzliny. Jeden pro pána, druhý pro slečnu… a třetí pro Malvínku. Tak se jmenovala ta psí slečna.

Když jsem se pak rozhlédla pozorněji kolem sebe, bylo mi z toho všeho nějak smutno. Mladých párů s pejsky bylo kolem nás víc než s dětmi. Vím, že to dnes rodiny s malými dětmi nemají jednoduché, i my se musíme hodně uskromnit, ale přece i takový pejsek něco stojí. Také se o něj musíte starat, chodit k veterináři, na prohlídky, nakrmit ho. Jsou i tací, co je oblékají do různých psích oblečků, to všechno přece taky stojí peníze.

Spíš nám s manželem přijde, že jde o takový zvláštní trend dnešní doby. Místo dětí si mladí lidé pořizují pejsky. A chodí jim ještě do ZOO ukazovat jiná zvířátka. :)

Blanka

Čtěte také:

Reklama