Vzhůru za dobrodružstvím

Cestovní doklady, všechna povinná očkování nebo informace o povinnostech v dané zemi teď ponechme stranou. To všechno máte už jistě dobře zjištěné a vyřešené. Na co ale nezapomenout při samotném přesunu? Dlouhá cesta autem je náročná pro člověka, natož pro zvíře. Pokud to jen trochu jde, cestujte přes noc, večer, nebo ráno, kdy není takové horko. Také s sebou mějte dostatek vody a nezapomeňte dělat pravidelné přestávky na vyvenčení a protažení psa. Vždycky ale na vodítku! Nikdy ho nenechávejte v autě samotného, když jdete například na oběd nebo na nákup – hrozí mu přehřátí a uhynutí, a to už po poměrně krátké době. A samozřejmě nezapomeňte zvíře v autě zabezpečit – mělo by cestovat v přepravce, za mříží nebo připoutané speciálním pásem.

649d5c7f716aeobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nepodceňte horko

K moři se jezdí za sluníčkem, ale zatímco vy se svléknete do plavek, pes si ponechá svůj kožich. A když se sečte vysoká teplota vzduchu, sluneční záření, horký písek a k tomu i velké množství pohybu, je na přehřátí zaděláno. Měl by proto mít vždy možnost schovat se do stínu. Stejně tak si odpusťte pobyt venku se psem v kritickou dobu přes poledne, zhruba mezi 11. a 15. hodinou. Když už na slunce jdete, myslete na ochranu psa pomocí speciálního opalovacího krému pro zvířata. Aplikuje se hlavně na čenich, tlapky, uši nebo holé bříško.

Voda ochladí, ale…

Koupání v moři je zábava nejen pro lidi, ale i pro většinu psů. Pokud je to na pláži povoleno, klidně ho nechte ve vlnách dovádět. Dejte ale pozor, aby nevypil příliš mnoho mořské vody. Je slaná, takže působí jako projímadlo. A průjem je nežádoucí nejen kvůli trablům s úklidem. Psa dehydratuje, což je v horkém podnebí o to nebezpečnější. Může dokonce dojít až k otravě mořskou solí, což se projevuje i nadměrnou žízní, zvracením a zmateností. Vždy s sebou proto mějte dostatek sladké vody, aby pes žízeň uhasil ve své misce.

Psovi nesvědčí sůl ani na těle. Nejen že ji může olízat, ale dráždí i pokožku. „Obecně mořská voda psovi nijak zvlášť nevadí. Není nutné psa sprchovat pokaždé, když vyleze z moře. Na konci dne je však vhodné, i když ne úplně nezbytné, hladkosrstého psa po koupání v moři osprchovat. Dlouhosrsté psy a psy s hustou srstí osprchujte určitě. Sůl v srsti může psa dráždit. Zbavení psa soli je také vhodné kvůli vám, protože psa hladíte a dotýkáte se ho,“ vysvětluje veterinářka Petra Malátková ve své elektronické publikaci Veterinární průvodce majitele psa. A zároveň upozorňuje, že časté koupání není obecně pro psy s hustou srstí, např. čau čau, vhodné.

Koupání v moři má i další úskalí – riziko zánětu zevního zvukovodu. K tomu někdy dochází hlavně v případě, že pes ponořuje hlavu. Voda se ale do uší může dostat i při pouhém plavání. V tomto případě je vhodné provádět preventivně na konci dne výplach zvukovodu roztokem k tomu určeným. „Při čištění ucha postupujeme tak, že jednou rukou držíme a natahujeme boltec a druhou aplikujeme čistící roztok, až dokud téměř nevytéká ze zvukovodu. Při tom se snažíme špičkou aplikátoru nedotýkat se kůže. Po aplikaci je potřeba 10 až 20 vteřin promasírovat každý zvukovod. Tato masáž má správně vyvolávat čvachtavé zvuky. Pak necháme psa nadbytečný roztok vytřepat. Nakonec boltec a zvukovod vysušíme gázou nebo savým papírem namotaným na prst,“ radí MVDr. Samuel Evinic, vedoucí lékař pražské veterinární kliniky MetropoleVet s tím, že k čištění není radno používat vatové tyčinky.

649d5d263c168obrazek.png
Foto: Shutterstock

Od písku a oblázků tlamu pryč

Některé psy na pláži láká ochutnávat písek a hrát si s kamínky. Jenže pokud jich spolykají větší množství, hrozí jim zdravotní problémy. Může dojít k ucpání střev, což se projeví zácpou, zvracením, bolestmi břicha, nechutenstvím a letargií. Jde o vážný stav, který vyžaduje neodkladnou návštěvu veterináře.

Pozor na parazity a nemilá setkání

Než pustíte psa do vody, prozkoumejte dno. Mořští ježci ho mohou nepříjemně zranit. Chránit byste měli svého čtyřnohého parťáka také před parazity. Repelentní přípravky (například ty s dlouhodobým účinkem) ochrání před komáry a klíšťaty, antiparizitika zase před vnitřními parazity. Co je vhodné právě pro vaše zvíře, s tím vám poradí veterinární lékař.

Nezapomeňte svého psa na dovolené dobře označit. Na obojku by měly být veškeré informace – jméno psa, vaše jméno a telefonní číslo i jméno hotelu nebo apartmánu, kde jste ubytovaní.

Zdroj informací: MVDr. Petra Malátková - Veterinární průvodce majitele psa, MVDr. Samuel Evinic – MetropoleVet, Boehringer Ingelheim

Čtěte také:

Reklama