V neděli 26. prosince 2004 postihla oblast jihovýchodní Asie a Bengálského zálivu zatím nejhorší přírodní katastrofa v novodobých dějinách. Toto ničivé neštěstí si do dnešních dnů vyžádalo přes 150 tisíc lidských životů. Počet obětí však ještě zřejmě není konečný, mohl by se vyšplhat přes 200 tisíc. Materiální škody se pohybují v miliardách eur. Miliony lidí jsou bez přístřeší, přístupu k pitné vodě, k potravinám a základním hygienickým prostředkům.

Mezi nejpostiženější patří ostrov Srí Lanka

Jednou z nejpostiženějších oblastí je ostrov Srí Lanka. Podle aktuálních odhadů tam vlny tsunami zabily přibližně 46 tisíc lidí. Okolo milionu lidí uprchlo z nízko položených pobřežních oblastí do výše položených území, a zůstalo tak bez přístřeší. Srí Lanka je nejchudší zemí mezi postiženými státy s nejmenším potenciálem obnovy. Kromě okamžité pomoci obětem přírodní katastrofy tady bude potřeba zahájit opravu a výstavbu domů, škol, rekonstrukci zdravotnické infrastruktury a podpořit místní způsob obživy, v tomto případě rybářů a rybolovu.


Sdružení „Umělci pro Srí Lanku“

Přírodní katastrofa v jihovýchodní Asii vyvolala řetěz solidarity po celém světě. Do pomoci obětem a postiženému regionu se zapojilo i Česko, v humanitárních sbírkách se již vybralo více než 115 milionu korun.

Jednou z organizací, která chce svou pomoc zacílit přímo do konkrétních oblastí Srí Lanky, je sdružení „Umělci pro Srí Lanku“. Členy této skupiny jsou Srílančané, Američané i Češi. Vůdčími osobnostmi iniciativy jsou Gayathri Khemadasa a Jeff Hush. Oba žijí již deset let v Praze.

Gayathri Khemadasa – klavíristka

Pochází z Colomba ze Srí Lanky. Díky hudbě se dostala do Prahy, kde zůstala a vystudovala obor klasické piáno na hudební konzervatoři. Přestože se hraní začala věnovat poměrně pozdě, odmalička byla hudbou přímo obklopená. A to jak „západní“ klasikou, tak samozřejmě i tradičními rytmy svého rodného ostrova. Navíc její hudební zázemí nebylo jen tak ledajaké: její otec Khemadasa je nejznámějším srílanským hudebním skladatelem. Složil první srílanskou operu a první buddhistickou kantátu.

Jeff Hush - režisér, producent

Rodák z New Yorku má velmi pestré vzdělání. Prošel Wesleyan University jako romanopisec a choreograf a poté získal doktorský titul na UC Berkeley v oboru anglická literatura. Během té doby napsal řadu románů, za něž získal i několik cen. Coby profesor přednášel na chicagské univerzitě literaturu a filozofii. Poté, co mu po třech letech vypršela pracovní smlouva, se Hush rozhodl akademické prostředí opustit, a věnovat se konečně tomu, co jej formovalo a snad i bavilo nejvíce: psaní a tanci. Zjistil, že spojit obě tyto vášně může díky jedinečnému výrazovému prostředku - filmu.

V roce 1994 poprvé navštívil Prahu – a zamiloval se do ní tak, že se rozhodl později opustit rodnou Ameriku a žít v srdci Evropy.

Napsal tady sbírku poezie „Breakwater“ a scénář k filmu. Hlavní postavou je v něm žena, která je jednoho dne znásilněná – a po letech se zamiluje do toho stejného muže, který ji kdysi tak poznamenal. Hush také působí jako umělecký kritik.

První akcí sdružení budou benefiční koncerty

Jako počátek svých benefičních událostí si sdružení „Umělci pro Srí Lanku“ zvolilo pátek 4. února. V tento den totiž slaví Srí Lanka den nezávislosti (nezávislost na Britském impériu získala v roce 1948).

První únorový víkend od 4. – 6. února bude patřit benefičním koncertům. V domě Zpěváckého spolku Hlahol (Masarykovo nábřeží 16, Praha 1) vystoupí Gayathri Khemadasa na třech sólových klavírních koncertech. Její koncertní program se soustředí na klasickou hudbu minulého století, hlavně na české skladatele, jakými jsou Miloslav Kabeláč, Jaroslav Pelikán, Leoš Janáček a Vítězslava Kaprálová. Zahraje také skladby Philipa Glasse a Erika Satieho. Začátek koncertů je v pátek 4. února a sobotu 5. února od 20:00 hodin a v neděli 6. února od 15:00 hodin.

Dále se v neděli 6. února od 18:00 hodin v tanečním a uměleckém klubu Roxy v Dlouhé ulici uskuteční benefiční koncert, v jehož rámci vystoupí české hudební kapely Umakart, Khoiba, Roe Deer, Lety Mimo a Al Yaman.

Vstupenky na koncerty v Hlaholu v hodnotě 200 Kč prodává pokladna Divadla Archa, Na Poříčí 26, Praha 1, tel.: 221 716 333, e-mail: ticket@archatheatre.cz. Pokladna je otevřena pondělí - pátek od 10:00 do 18:00 hodin.

Vstupenky na koncert v Roxy v hodnotě 150 Kč jsou k sehnání v síti Ticketpro a Ticketstream.

Návštěvou koncertu i vy můžete přispět těm, kteří potřebují pomoc.

Akci podpořili

Producent a režisér Ondřej Trojan, režisér Jan Hřebejk, herci Tomáš Hanák, Jan Budař, Honza Slovák, houslistka Gabriela Demeterová, zpěvák Miro Žbirka, hudební skladatel Petr Ostrouchov a další..

Kam bude směřovat finanční částka

„Finanční částku, kterou získáme prostřednictvím této pomoci, pošleme do severní, tamilské části Srí Lanky - konkrétně na dva malé ostrovy Nainativu a Delft blízko města Jaffna. A také na sinhálský jih, přesněji řečeno do dvou rybářských vesniček Kalametiya a Hungama nedaleko Hambantoty. Chceme přispět na obnovu poničených domů zničených tsunami, především škol. Získané peníze se v žádném případě nedostanou do rukou Tamilských tygrů,“ řekla Gayathri Khemadasa. „Při rozhodování o tom, jak a kde finančně vypomoci co nejmoudřeji, nám budou pomáhat dva Srílančané. První z nich je Sunila Abeysekere, zakladatelka skupiny Inform monitorující dodržování lidských práv. V roce 1998 získala nejvyšší cenu za lidská práva udělovanou Spojenými národy. Druhým je Nilan Fernando, Američan žijící na Srí Lance a zároveň ředitel Asia Foundation v Colombu,“ dodal Jeff Hush.


O dalších akcích sdružení „Umělci pro Srí Lanku“ budete průběžně informováni.

Reklama