Sdružení Spravedlnost dětem vyhlásí v úterý sedmou vlnu žalob proti českému státu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Sdružení se zaměřuje na ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů a nabízí praktickou pomoc při podávání žaloby.

Sdružení trvale upozorňuje zejména na systematickou diskriminaci otců ze strany českých soudů. „Předmětem žalob je neochota a neschopnost českých soudů a dalších státních orgánů zajistit otcům nezletilých dětí základní lidská práva na výchovu svých dětí a uchování rodinných vztahů s dětmi i po rozvodu a rozchodu rodičů,“upozorňuje na svých webových stránkách sdružení.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku neblahý stav českého soudnictví podle sdružení vnímá rovněž jako závažný a rozsudky o porušení práva na rodinný život českým státem jsou již běžnou součástí jeho agendy.

Pomoc ze strany sdružení již zafungovala v řadě případů. Kupříkladu Jaroslav Pavelka podal stížnost do Štrasburku před dvěma lety. Soud v Česku totiž svěřil jeho sedmiletou dceru raději do péče osmdesátileté babičky, namísto jemu, ačkoliv zákon o rodině výslovně stanoví, že rozhodující úlohu ve výchově dítěte mají rodiče, nikoliv prarodiče. Po podání žaloby ke štrasburskému soudu český soud své rozhodnutí přehodnotil a dcera nyní žije se svým otcem a jeho rodinou.

Myslíte si, že jsou otcové u soudu diskriminováni? Kdo by podle vás měl po rozvodu rodičů pečovat o dítě?

Reklama