Tak už to tu opět máme. Předvolební období a s ním pravděpodobně nejzlatější časy pro různá individua, která vypouštějí do celosvětové sítě nepravdivé a mnohdy nenávistné zprávy. Pokud budete bezhlavě sdílet každou blbost, která se k vám dostane, můžete nevědomky šířit nejen bludy, ale také se pořádně ztrapnit před svými přáteli.
obrazek.png

Stejně jako se říká se „Dvakrát měř, jednou řež“, na internetu bychom měli pamatovat na to, že před kliknutím na SDÍLET či PŘEPOSLAT, je žádoucí se na chvíli zamyslet. A v rámci toho si ověřit, odkud ta daná VĚC připlula. Zda to náhodou není časovaná bomba, kvůli které budeme mít z ostudy kabát. 

Co nám pomůže?

  • Pokud vám padl na facebooku do oka nějaký příspěvek, podívejte se vždy na původní stránku, odkud byl sdílen.
  • Jsou-li dodržována pravidla facebooku, tj. že obrázky se mohou jakkoliv sdílet (nikoliv přeukládat a vkládat znova jako vlastní), je zdroj informace/fotografie snadno dohledatelný. Jedná se o ten název facebookové stránky (s aktivním odkazem) přímo pod daným příspěvkem.
  • Nebuďte líní a klikněte na původní stránku, podle které lze většinou usoudit, nakolik solidní jejich zprávy jsou. K základní orientaci tam slouží rubrika (vlevo v menu) s názvem Informace. Tam najdete často odkaz na klasické www (pokud je vedle facebooku mají), kontakty a případně stručný popis jejich aktivit. 
  • K úplnému pochopení cíle dané stránky pak stačí projet pár příspěvků na jejich zdi. Obvykle podle toho už celkem rychle usoudíte,  zda jde o solidní informace, nebo zda si tam lebedí v tzv. fake news.
  • Myslete na to, že na internet může opravdu kdokoliv psát cokoliv. A to platí i u sdílených příspěvků od vašich přátel: Důvěřuj, ale prověřuj, bychom měli mít na paměti speciálně na internetu.

Tip navíc:

Pokud se rozhodnete nasdílet článek z nějakého internetového média, protože jste jej zahlédla u někoho na zdi, přečtěte si jej, než tak učiníte. Je sice lákavé kliknout téměř bezmyšlenkovitě na SDÍLET, ale napadá nás jediné: Lidé, bděte a čtěte.

Přečtěte si také: 

Reklama