Už jsme se naučili třídit odpad, kupovat biopotraviny a u oblečení se soustředit více na kvalitu než na kvantitu. Také si díky aplikaci bez váhání půjčujeme kola a na pár dní si klidně pronajmeme něčí byt. Tak tedy proč nezačít i s auty?

V posledních letech si začínáme uvědomovat, že systém, který si předchozí generace osvojily, není do budoucnosti udržitelný. Vysokou spotřebou ničíme planetu pro výrobu něčeho, co nakonec stejně vyhodíme. A to přece nedává smysl.

auto

Šetřete životní prostředí i peníze

Co vás napadne jako první, když se řekne znečištění planety. Těžký průmysl? Strojírenství? Těžba ropy? Výfukové plyny? Všechny tyto odpovědi úzce souvisí s výrobou nebo provozem auta. Tedy věci, bez kterých si málokterý dospělý obyvatel západní polokoule dokáže představit život. Experti ale nedávno spočítali, že když nebudeme auta vlastnit, klesne postupně jejich výroba až o 80 procent. Umíte si představit, jak by vypadala města bez aut a kolik peněz bychom ušetřili za garáže, parkování a benzín? 

Většina majitelů auta také svůj vůz využívá pouze zhruba pět procent jeho času. Zbytek jen někde stojí. Odpovědí na tento problém je car sharing neboli sdílení aut, které zapadá do trendu udržitelného života a šetří naše životní prostředí.

Na nákupy i výlet

Pokud si plánujete pořídit auto jen z důvodu, že už vás nebaví půjčovat si ho od blízkých, když potřebujete na větší nákup nebo jednou za čas rádi vyrazíte na výlet, pak si nejdříve udělejte krátký výpočet. Částku, kterou jste ochotní za své budoucí auto zaplatit, si vydělte například pěti lety. I bez připočtení plateb za pojištění, servis a dalších výdajů bude výsledná cifra pravděpodobně stále převyšovat částku, kterou byste zaplatili za car sharing, který využijete jen ve chvílích, kdy auto opravdu potřebujete.

auto aplikace

Od koho si auto půjčit?

Lídrem v Praze je společnost HoppyGo. Stačí si stáhnout aplikaci a vybrat z desítek modelů aut. Volit můžete jak mezi luxusními vozy jako BMW X6, které uspokojí náročné zákazníky, kteří chtějí udělat dojem, tak mezi klasickými modely, jako je Škoda Fabia. V nabídce nechybí ani dodávky, které jistě ocení jak lidé, kteří se potřebují přestěhovat, tak i kapely, které zrovna vyráží na šňůru letních festivalů.

Jak to funguje?

Aplikace HoppyGo funguje na podobném principu jako aplikace taxi služeb, až na to, že částka je nižší, protože platíte pouze za auto, ne i za řidiče. HoppyGo spojuje lidi, kteří nabízejí svá auta, když je nepotřebují, s těmi, kteří si auto chtějí půjčit, zaplatí za ně méně než v autopůjčovně a majitel auta na tom vydělá. Vše pro pocit klidu a jistoty zastřešuje pojišťovna. Za zapůjčení u HoppyGo zaplatíte fixní částku podle typu auta a můžete s ním ujet až 300 kilometrů za den bez navýšení ceny. Má to jen jedinou podmínku. Musí vám už být 21 let a musíte mít alespoň rok platný řidičák. Pokud tyto dvě podmínky splňujete, pak už stačí jen stáhnout mobilní aplikaci, vybrat si auto, které jste vždy chtěli vyzkoušet, a vyrazit na cestu.