6408baafc839ascrapbooking-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Historie scrapbookingu

Původ scrapbookingu nalezneme už v 15. století, kdy ručně psané zápisníky sloužily především k uchovávání receptů, citátů či básní. Později se přiblížily podobě dnešních ročenek a obsahovaly jména, texty a drobné ilustrace. Lidé je využívali také jako svatební alba nebo si do nich vkládali obrázky z cest. Devatenácté století s sebou poté přineslo první fotografie, a tak začaly postupně vznikat alba, jak je známe dnes a jejich praktická stránka začala pokulhávat za tou estetickou. Scrapbooky vznikající v této době často obsahovaly základní informace o vzniku fotky a taktéž výstřižky z novin odkazující na danou dobu. Prvním známým americkým tvůrcem scrapbooků byl Mark Twain, který měl na svých cestách vždy po ruce sešit, do něhož vkládal suvenýry, výstřižky a obrázky.

6408baf8559bfstary-scrapbooking.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Moderní scrapbooking

Postupem času začaly vznikat obchody, zaměřující se speciálně na prodej potřeb pro scrapbooking a takovéto obchody existují i dnes (i když mnohem častěji v on-line podobě).

Co tedy potřebujete, pokud se rozhodnete vyzkoušet scrapbooking

  • Nejdůležitějším prvkem je zápisník nebo album. V poslední době jsou hitem co nejmenší zápisníky, které se vejdou do každé malé kabelky.  
  • Dále budete potřebovat podkladové papíry, nůžky, lepidlo bez kyselin, lepící rohové pasparty, umělecké pero a inkoust na bázi pigmentů, razítka a další ozdoby (písmenka, krajky a jiné látky, flitry, korálky, …)
  • Svůj scrapbook můžete doplnit vlastními fotografiemi či skicami, má přeci jen vyprávět hlavně váš příběh

Pokud přeci jen stále nevíte jak na to, podívejte se na jeden z tutoriálů dostupných na youtube.

Pokud byste se jen rádi inspirovali prací některého ze zkušených scrapbookerů, zkuste se podívat na instagram.

Zdroj informací: scrapbook.com, wikipedia.com, autorka článku, instagram @scrapbookingtherapy, youtube/by__terez

Reklama