Ve druhé polovině roku budou výzkumníci s tabulkami a kalibrovanými váhami přeměřovat hmotnost Čechů a Češek! Možná přijdou i k vám!.

Experti jsou na nový průzkum počtu lidí s nadváhou a obezitou v zemi velmi zvědaví. Žádné příjemné překvapení ale neočekávají. Poslední čísla byla varující. Přišla v roce 2008 a ukázala, že ručička váhy ukazuje příliš vysoko nadpoloviční většině dospělých lidí. Konkrétně 30 procent Čechů trpí nadváhou a 25 procent obezitou. Za předchozí tři roky přibylo podle průzkumu pět procent obézních, tedy zhruba 425 tisíc lidí, uvedly před nedávnem Lidové noviny.

"Jsme zvědaví, jestli pokračuje dosavadní trend. Byl tam v minulých letech velký vzestup. Následně se chystají i opatření proti dalšímu nárůstu," řekl Štěpán Svačina, přednosta 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v

"Výdaje na léčbu onemocnění souvisejících s obezitou dosahují ročně stovek milionů korun," stěžuje si mluvčí VZP Jiří Rod. Náklady rostou i proto, že se stále víc lidí obrací na lékaře a chtějí svou obezitu řešit. Podle expertů podstatnější část nákladů znamená léčba nemocí, které obezitu doprovázejí. Podle odhadů může obezita za pět až deset procent všech zhoubných nádorů. A je také například jednou z hlavních příčin vzniku cukrovky.

 

 

Reklama