Romové

Senátor a lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl, že imigrační politika Česka by se měla soustředit zvláště na integraci cizinců do české společnosti. Právě tam, kde vznikají ghetta, jsou podle senátora, který poukázal na zkušenosti se soužitím Romů, také problémy.

„Primárním úkolem je nyní opravdu řádně integrovat ty cizince, kteří tu už jsou. Čili nenechat vzniknout odloučené společnosti, nenechat vzniknout ghetta. To byla naše největší chyba s Romy. Problémy s Romy jsou vždy tam, kde se vytvořilo romské ghetto. Je třeba se snažit o co největší integraci, aby opravdu vplynuli do české společnosti, a musíme pracovat zejména na těch, kteří s tím mají ještě potíže,“ vysvětlil Schwarzenberg.

Podle senátora je úplné zastavení imigrace tak, jak to navrhují některé země EU, iluzí. „Nesmíme udělat chybu a myslet si to, co si mysleli Němci, Holanďané a jiní, že když cizince potřebujeme, tak můžeme dovážet zahraniční dělníky, a když je nepotřebujeme, tak je poslat šupem domů. To tak v životě nefunguje,“ uvedl Schwarzenberg.

Schwarzenberg zdůraznil, že úkolem pro Českou republiku je zejména integrace výrazných menšin, jako jsou například Vietnamci nebo Ukrajinci. V hlavním směru imigrační politiky se ale Česko bude muset držet koncepce, kterou na oficiální úrovni přijme Evropská unie. „Kromě toho Česká republika nesousedí s žádnou zemí, která by v Evropské unii nebyla. Všichni cizinci, kteří míří k nám, musejí jít přes Evropskou unii,“ dodal senátor.

Souhlasíte s Karlem Schwarzenbergem? Jaké je vaše soužití s Romy a cizinci?

Reklama