Ano, pěkně se to rýmuje, ale květiny a mráz dohromady rozhodně nejdou. Na rozdíl od loňska přišly mrazíky později a můžou vám ještě zničit parádu na oknech. Přes den teploty vystoupají na příjemných patnáct, ale přes noc mohou klesnout pod nulu. Schovejte truhlíky alespoň na noc

Loni jsem se pěkně namlsala slunečným počasím a vyndala truhlíky ještě před „zmrzlými muži“. A se zlou jsem se potázala. Mráz sežehl nejen moje krásně rozkvetlé muškáty, ale i ořešáky, třešně a spoustu dalších rostlin.

truhlík

Přišel nečekaně o týden dřív a byl tak silný, že zničil budoucí úrodu ovoce v celém kraji. Poučila jsem se tedy z loňska a jsem mnohem obezřetnější. Vysoké letní teploty dubnových dní jsou zrádné. Myslíme si, že už to tak bude napořád a láká nás to k sázení, nakupování sazeniček a ke zdobení balkonů, parapetů a teras. Není se co divit, po dlouhé zimě jsme natěšené.

Ale pozor. Někde můžou noční teploty stále ještě klesnout až k mínus pěti stupňům, i když je podle kalendáře po zmrzlých mužích. Takže to udělejte jako já a alespoň na noc schovejte truhlíky do „tepla“. Přes den se zase můžete těšit z jejich krásy. Je to velké stěhování, a pokud jich máte hodně, i poměrně fyzicky náročné, ale určitě se to vyplatí. Pohled na zčernalé listy a zvadlé květy je smutný a většinou se květina už nevzpamatuje. Musíte ji ostříhat, a pokud nebyl zasažen kořenový systém, znova obrazí, ale trvá jí to pochopitelně hodně dlouho.

Tomu je lepší předejít a květiny na noc uklidit.

Já jsem je schovala do stodoly a doufám, že tam se k nim mrazík nedostane. Růže a nové skalničky, které ještě nestačily zakořenit, jsem přikryla senem. Ale ostatní už nezvládnu a nechám osudu. Co bude s ovocnými stromy, které byly obaleny květem a slibovaly konečně bohatou sklizeň, nevím.

Odborníci radí jemné rosení stromů a keřů, pokud teplota klesá pod nulu. Nebo v blízkosti zapálit oheň, který ovzduší trochu prohřeje.

Ale dokážete si to představit? Budete v noci lítat s hadicí nebo přikládat. Není to trochu „opičárna“?

Příroda si buď poradí, nebo prohraje. Bylo to tak odjakživa.

Nevím, jak to bylo se zmrzlíky u vás, ale v Praze se katastrofická předpověď přízemních mrazíků nepotvrdila.

Jak se podepsala na zahrádce v Brdech, uvidím až tento víkend.

Dějte mi vědět, jak jste dopadly, vy, milé ženy-in. Jak chráníte rostlinky před přízemními mrazíky? Už jste vystavily truhlíky a vysázely jiřiny?

Čtěte také:

Reklama