Schizofrenie je závažné duševní onemocnění, o kterém panuje mnoho zkreslených představ. Já jsem také hodně věcí netušila. Ale po přečtení knížky s názvem „Matky za život dětí s vážným duševním onemocněním“ už jsem si udělala lepší představu o tom, co život s touto nemocí obnáší.

dítě

Třeba to, co asi prožívá duševně nemocný člověk. My ostatní si vůbec neuvědomujeme, jaké to je, když nám mozek nefunguje, jak má, neumíme si představit, co schizofrenici vlastně prožívají. Jejich okolí to mnohdy dlouho netuší. I proto se na tuto nemoc často přichází pozdě - někdy až ve chvíli, kdy už se něco stane. A v tom je schizofrenie tak zrádná.

Knížka „Matky za život dětí s vážným duševním onemocněním“ popisuje schizofrenii hlavně z pohledu rodičů, kteří se museli vyrovnávat s nemocí svých dětí. A v tom je její největší síla: příběhy nemocných potomků ukazují, co je schizofrenie za nemoc a jak rozpoznat její příznaky. Rodiče v devíti příbězích podrobně vyprávějí, jak se jejich děti „zničehonic“ změnily a v podstatě přestaly normálně žít, a rodičům hned nedošlo, co se vlastně děje. Zajímavý byl také popis zážitku z tzv. schizofrenního autobusu, kdy se zdravému člověku simuluje schizofrenní stav.

Nejen příběhy jsou ale součástí útlé a obsahově bohaté knížky. V jedné kapitole popisuje MUDr. Martin Jarolímek, s čím se duševně nemocní a jejich rodiny musí potýkat, druhá polovina knihy pak obsahuje praktické informace - co by měli vědět rodiče, co nemocné děti potřebují, jak získat příspěvek na péči nebo co to je komplexní léčba.

Knížka je dobrým rádcem pro všechny rodiče, jejichž děti trpí schizofrenií. Vyplývá z ní hlavně to, že nemocné děti nejvíc potřebují pomoc, lásku a podporu rodičů a blízkého okolí, aby na svou nemoc nebyly samy. A pokud je nemoc odhalena včas a je správně léčena, je šance na návrat k běžnému životu o to větší.

KNIHA

kmiMatky za život dětí s vážným duševním onemocněním

Josef Gabriel, Martin Jarolímek, Josef Závišek

Vydala o. p. s. Sympathea

Abyste si o této nemoci udělaly představu, můžete si pustit krátký animovaný film, který najdete na této stránce: http://www.schizophrenia24x7.cz/meet-mark. Více najdete na http://www.schizophrenia24x7.cz.

Vyšlo v našem magazínu o schizofrenii:

Reklama