Oheň lidi přitahuje už od pravěku a věřte nebo ne, v našem podvědomí ho máme stále zanesený jako symbol pohody a domova.Místo u ohně bylo vždy klidným útočištěm a nic se na tom nemění ani v dnešní uspěchané době. Naopak, dívat se chvíli jen tak do plamenů a povídat si s blízkými má často na rodinnou pohodu lepší vliv než večer strávený u televize.

S krbovou stavebnicí postavíte krb za jedno odpoledne
Klasické krby s otevřeným ohništěm v dnešní době vystřídaly modernější a bezpečnější krbové vložky. Ty můžete jednoduše obezdít a vytvořit si tak krb přesně podle svých představ.

Zajímavou alternativou ke stavbě krbu jsou pak krbové stavebnice. Jedná v podstatě o betonové nebo kamenné díly, které se dodávají přímo s vložkou. Montáž zvládnou dva šikovní kutilové za jedno odpoledne. Výhodou je, že při stavbě odpadá náklad na práci krbaře.


Krbová stavebnice ADONIS od společnosti HAAS+SOHN

I u stavby svépomocí ale platí, že ať už se ke komínu připojuje cokoliv, vždy musí celé dílo schválit kominík při pravidelné revizi komína.

Často se ale stává, že se krb do interiéru jednoduše nevejde. Problémy může způsobit i nosnost podlahy. Hotový krb s vložkou totiž bežně váží i půl tuny.

Kam se nevejde krb, použijte krbová kamna

V takovém případě se doslova nabízejí moderní krbová kamna. Zatímco ceny klasických krbů se mohou vyšplhat až ke 100 000 korun, kvalitní krbovky pořídíte již od 15 000 korun. Ceny opravdu designových kousků se pak pohybují od 40 do 50 000 korun.

U dražších kamen můžete zpravidla najít obklad z keramických kachlů nebo z přírodního kamene. Výhoda moderních kachlových kamen je zejména ve výběru barev, a to od klasické hnědé nebo zelené až po černou nebo speciální pololesklé odstíny. Na kachlech se možná časem objeví drobné trhlinky v glazuře, takzvaný haris, na kráse jim to ale mnoho neubere. Pokud se s kamny správně zachází, vydrží kachlový obklad navěky.

Zajímavý výběr obkladů nabízí třeba kamna JONSBO od značky HAAS+SOHN. Volit můžete mezi keramikou v barvě slonové kosti nebo matnými šedými kachly.
Kamna JONSBO s matným šedým obkladem

Krbová kamna JONSBO s bílým keramickým obkladem

Dalším oblíbeným materiálem je přírodní kámen. Kromě přírodního pískovce, který kresbou tak trochu připomíná letokruhy dřeva, je to hlavně mastek. Tento přírodní matně šedý kámen má oproti jiným materiálům vysokou hustotu. Díky tomu výborně akumuluje teplo . V praxi to znamená, že pokud v kamnech topíte dvě hodiny, budou příjemně hřát ještě klidně dalších pět hodin.
Krbová kamna PINOROLO od společnosti HAAS+SOHN s obkladem z přírodního mastku

Kamna na pelety pro dokonalé pohodlí

I v kamnech s velkou schopností akumulace ale samozřejmě musíte pravidelně přikládat. Kolik tepla z jednoho kusu dřeva získáte, to hodně závisí na jeho vlhkosti, proto se vyplatí nechat dřevo správně vyschnout. Ideální vlhkost je okolo 20 %.

Pokud vám na chystání dřeva nezbývá čas nebo zkrátka nemáte kde dříví skladovat, mohla by vás zajímat peletová kamna. Pelety jsou v podstatě malé granule, které jsou vyrobeny z dřevní štěpky. Čím více dřeva obsahují, tím jsou kvalitnější. Do hořáku si je kamna dávkují sama.


Peletová kamna HSP 1.17 II od společnosti HAAS+SOHN

Topení peletami zatím v České republice většinou nevyjde levněji než topení dřevem. Výhoda automatických kamen na pelety je ale v tom, že máte nad ohněm vždy dokonalou kontrolu.

Potřebnou teplotu můžete u peletových kamen od značky HAAS+SOHN nastavit buď na víku, nebo pomocí mobilní aplikace

Stačí na kamnech nastavit požadovanou teplotu a o zbytek se už postará elektronika. Někteří výrobci dokonce nabízejí ovládání peletových kamen na dálku. Ať už pomocí dálkového ovladače, podobně jako u televize, nebo pomocí mobilní aplikace. Takové řešení najdete třeba u značky HAAS+SOHN. Díky tomu, že jsou kamna neustále on-line, můžete peletová kamna od HAAS+SOHN ovládat doslova odkudkoliv ze světa. Stačí mít nabitý mobil a datové připojení nebo Wi-Fi.

Reklama