Podle našich babiček bylo zásadní věcí dobře se vdát. Není tomu zase tak dlouho, kdy bylo pro ženy manželství pojistkou na dobré živobytí. Ještě v 70. letech bylo v některých evropských zemích potřeba manželova souhlasu, pokud chtěla jít žena do práce. Platilo pravidlo: žádný statný jinoch = žádné peníze.

 

Není proto divu, že byly dvacetileté dívky rády za nabídku k sňatku, i když měl být nastávajícím nervní, ale zaopatřený despota. Být v dnešní době ve 30 svobodná není žádný problém. Navíc podle výzkumu asi třetina žen nepřikládá svatbě žádnou váhu.

 

Jakého partnera ženy chtějí?

Většina žen očekává od budoucnosti především to, že budou stát na vlastních nohách. Současné dámy jsou sebevědomé, vzdělané a vědí, co chtějí. Vzít si někoho nudného, ale bohatého, jen proto, abych byla zajištěná a nemusela pracovat? To už většina dnešních žen odmítá.

 

Němečtí sociologové, kteří studii napříč Evropou uspořádali a tvrdí, že je možné ji aplikovat na většinu současné společnosti, také poukazují na to, že už 17leté dívky chtějí především jedno - být samostatné a nezávislé. Také dřívější trend hodného otce rodiny, který opustí vše, co ho dosud bavilo, a bude pouze doma s manželkou a dětmi, už dávno neplatí.

 

Ženy očekávají od svého partnera především:

 

95 % že jim muž nechá dostatek volnosti

93 % že bude dobrý milenec

92 % že si ponechá také své zájmy

91 % že dokáže strávit také čas beze mne

85 % že se o sebe postará sám

70 % že se bude zajímat o mou práci

27 % že bude hodně doma

Osmdesát procent dnešních žen očekává, že si muž ponechá nějaké své koníčky, nepřetrhá vazby s kamarády a bude schopný trávit čas také jinak než pouze se svou milovanou drahou polovičkou. Přes 90 procent žen chce mít s partnerem stejné cíle a společně s ním zestárnout. Obecně by ženy daly přednost milé vizáži Johnnyho Deppa před testosteronovým drsňákem Brucem Willisem.

 

Zní vám to staromódně? I přesto, že jsou ženy sebevědomé a samostatné,  je pro ně stále velmi důležitá věrnost. U většiny žen figuruje na předním místě žebříčku hodnot. Obecně platí, že čím mladší žena je, tím přísněji by záletníka posuzovala a tím výše je v jejím žebříku hodnot umístěna věrnost a monogamie.

 

Pokud se ale vysněný chlap pro ni stane noční můrou a partnerský vztah začne být peklem, je většina žen suverénních a natolik samostatných, že nemají problém vztah opustit.

 

Co muži možná neví

 

Muži obecně přeceňují, jaký význam má manželství pro ženy. Pro ženu je manželství veřejným prohlášením, že ji muž považuje za svou vyvolenou a má v úmyslu žít s ní v monogamním svazku. Výzkumy dokázaly, že právě toto spouští v ženském mozku silnou chemickou reakci. Žena totiž dosáhne orgasmu v manželském loži čtyřikrát až pětkrát snáze a v monogamním svazku dvakrát až třikrát snáze. Oproti tomu se ženatí muži a muži žijící v dlouhodobém vztahu domnívají, že si svobodní muži užijí více zábavy a většího množství sexu.

 

Co říkají ženy o partnerství:

 

61 % v našem vztahu to se sexem funguje skvěle

51 % povídání je pro nás důležitější než sex

35 % máme zcela odlišné zájmy

26 % partner je velice žárlivý

14 % mám strach, že partner ukončí náš vztah

2 % jsem šťastná

Osmdesát procent mužů si myslí, že pro 80 procent žen je důležité, jak vypadají, i když ve skutečnosti je to důležité pouze pro 60 procent žen. Muži také nevědí, že jsou ženy obecně se svým životem více spokojeny než oni, více si samy sebe váží.

 

Podle většiny žen jsou muži sexuálně žádostiví a ve vztahu nemají smysl pro zodpovědnost. Ve skutečnosti je tomu ale jinak. Partnerství je pro muže důležitější než pro ženy. 35 procent mužů je ochotno oželet kvůli své lásce nejbližší kamarády, zatímco to samé je ochotno udělat pouze 18 procent dotazovaných žen.

 

Muži mluví méně

 

Muži v dávných dobách válčili, chránili své blízké a řešili problémy. 82 procent žen ví, že chlap nemluví o svých pocitech. Naprogramování jejich mozku a sociální podmíněnost jim brání ukázat strach či nejistotu. Proto řeší-li muž problém, uzavře se do sebe a tiše přemýšlí. Oproti tomu, musí-li žena řešit problém, nutně to bude konzultovat s nějakou kamarádkou. Komunikace mezi oběma pohlavími funguje jen velice málo. Mnoho žen už dávno vzdalo to, aby porozuměly pocitům a myšlení mužů.

 

Rodinné vzory

 

Tradiční rozdělení v partnerském soužití člověk přejímá z rodiny, ve které vyrůstal. Ať již máme s rodiči jakékoliv zkušenosti, negativní nebo pozitivní, výrazně se promítají podvědomě do naší partnerské volby. Přestože vliv rodičů je velký, není podle psychologů zásadní. Jak jsme z dětství naučeni se chovat, můžeme později vědomě změnit. Vždy tedy neplatí, že musíme být stejní jako naši rodiče.

 

Co si ženy myslí o dětech:

 

82 % děti jsou víc než peníze

77 % děti vám dávají pocit, že vás někdo potřebuje

69 % s dětmi je život intenzivnější a naplněnější

36 % mít děti v dnešní době je luxus

16 % děti a zaměstnání se dají v dnešní době snadno skloubit

Existuje spousta teorií, podle kterých hrají rodiče zásadní roli ve výběru partnera. Jedna z nich říká, že si partnera vybíráme podle rodiče opačného pohlaví. Když je například jeho role v rodině pozitivní a vyberete si partnera s podobnými vlastnostmi, máte šanci, že váš vztah bude úspěšný. Naopak když žena nepřijme roli svého otce, může mít tendenci vybrat si partnera z opačného pólu, a pak by mohly nastat potíže. Podle psychologů je ale potřeba brát v úvahu vrozené vlastnosti a další vlivy, které výběr partnera také ovlivňují a které nelze zobecňovat, tudíž na ně nelze spoléhat.

 

Ideální muž

 

Sebevědomí a suverenita, se kterou se většina dotazovaných žen liší od mužů, ukazuje, že svou novou roli ve společnosti náležitě přijaly. Moderní ženy se spoléhají především samy na sebe a nenechají se přivést do nejistoty. Mají přesně stanovené cíle a věří, že těchto cílů dosáhnou.

 

Zatímco ženy jsou díky emancipaci pružnější a komunikace je pro ně jednodušší, muže ještě v tomto směru čeká dlouhá cesta. Ženy očekávají od mužů, že by měli více skloubit práci a péči o rodinu, dobře vypadat, mít pozitivní pohled na život a smysl pro humor.

 

Muži jsou teď pod stálým tlakem. Ženy očekávají, že se něco změní, a jejich pohádkový princ nebude jen kariérista nebo živitel rodiny. Současný muž snů přebírá hlavně zodpovědnost za společné dítě. Muži jsou hrdinové pouze tehdy, fungují-li jako správní otcové.

 

Skoro všechny dotazované ženy by měly rády v budoucnu děti. To pro ně ale neznamená, že budou s dítětem trávit celý den. Jesle, školka nebo paní na hlídání? S tím některé ženy nemají problém. Ženy vydělávající samy dostatek peněz nemají problém převzít funkci živitelky rodiny. Však už dnes není tolik neobvyklé, že s dětmi zůstane doma otec, nebo se rodiče prostě po nějaké době na mateřské dovolené  vystřídají. Například tři čtvrtiny Američanek by daly přednost učiteli s volným odpolednem před chirurgem, který vydělává sice osmkrát tolik, ale je neustále v práci. 

 

Jaký je váš ideální partner? 

Reklama