Je jedno, jestli půjdete nakupovat do potravin, módního řetězce nebo do obchodu s elektronikou, nikde už běžně igelitku nedostanete. A není to žádný hloupý rozmar, je to jeden z nejzásadnějších kroků, které se mohly uskutečnit. Dle informací Ministerstva životního prostředí využije totiž každý z nás ročně až 300 kusů plastových tašek a jejich rozložení trvá déle než 25 let! Nepřijde vám to odstrašující? Mělo by. Svět se totiž stává jednou velkou plastovou koulí, která nás „chtě nechtě“ tímto stylem brzy všechny stáhne ke dnu.

U nás využívání plastů není zase tak patrné, za to například v Asii je to naprosto šokující. Dopít lahev Coca-coly a vzápětí ji odhodit za sebe, to není žádná rebelie, to je běžný jev. Naše civilizace dokonce došla do takového extrému, že vám v supermarketu nabídnou banán ve slupce zabalený do plastového obalu, stejně tak rozpůlené avokádo nebo jedno jablko. A já se musím ptát, proč? Proč, proboha, má někdo takové, promiňte mi to slovo, ale debilní nápady a lvím podílem se zasluhuje o to, aby byl náš svět zamořený PVC?!

Já nejsem žádný eko terorista, rozhodně nikoho nenutím zběsile recyklovat nebo poučovat o tom, co je správné. Domnívám se totiž, že stačí selský rozum, trocha empatie a všeobecného přehledu. Tehdy by vám totiž, nepodíváte-li se na tu plastovou katastrofu sami osobně, neunikly fotografie znečištěných oceánů, trpících živočichů a tvořící ho se ostrova, který je jen a jen z odpadků, protože je jednoduše už není kam dát.

Takže, díky a čau, igelitky. A my všichni, pojďme být šetrnější a mějme naši planetu rády...

Reklama