Uveřejňuji dopis paní Marcely, která sleduje Manželské etudy. Já jsem včera tento díl zhlédla na videu u svých rodičů a musím říct, že mi stále leží v hlavě.

Dobrý den,

minulý týden Česká televize odvysílala 5. díl Manželských etud. Paní Marcela Haverlandová má velmi smutný osud. Nebylo by možné jí nějak pomoci?

Díky,

Marcela


Milá Marcelo,

je to od Vás hezké, jen nevím, jakým směrem bychom měli pomoc směřovat. Pokud vím, lidé založili pro paní Haverlandovou sbírku - můžeme se připojit. Přikládám zprávu z iDnes:

"Po nedělním odvysílání pořadu se zvedla lavina sympatií s nešťastnou ženou. „Už od pondělí k nám do televize volali lidé, že by chtěli paní Haverlandové pomoct. Po domluvě s tvůrci pořadu jsme se rozhodli lidem, kteří o to měli zájem, poskytnout její číslo účtu,“ sdělil mluvčí ČT Martin Krafl s tím, že dokument sledoval milion lidí.

Jedním z diváků byl i zaměstnanec jednoho pražského vydavatelství Martin Janda, který zahájil charitativní akci na internetu. Od mluvčího ČT získal číslo účtu Marcely Haverlandové a rozeslal e-mail formou „Pošli všem, koho znáš“. Dopis tak nyní koluje po celé republice.

„Obvykle takovéto e-maily nevytvářím, ale osud paní Haverlandové se mě hluboce dotkl. Je to normální člověk snažící se spořádaně žít, stejně jako se o to snažila její dcera. Nejedná se o někoho, kdo by k neštěstí přišel vlastní hloupostí nebo například závislostí na alkoholu či jiných drogách,“ uvedl Janda.

Sama Marcela Haverlandová, která podle svých slov občas pomýšlí na sebevraždu, je zájmem o svou osobu naprosto šokovaná. „Je to úžasné, nikdy jsem nic takového nečekala. Vždyť jsem jenom obyčejná ženská, jak můžu někoho zajímat?“ ptá se rozechvělým hlasem a během hovoru se dojetím rozpláče. „Nevím, co na to říct. Vždycky jsem byla na všechno sama. Teď mi lidé volají, zastavují mě na ulici, posílají krásné dopisy a chtějí mi pomoct. Ani nevím, jak mám všem poděkovat,“ říká. Její situace je o to horší, že je nyní na dlouhodobé nemocenské, takže práci pomocné síly ve školní kuchyni ani nemůže vykonávat.

Sama se prý na nedělní vysílání svého příběhu nedívala. „Nedokážu to. Ještě na to nemám dost síly,“ poznamenává v narážce na nešťastnou smrt své dcery Ivany, kterou v noci při cestě domů z práce přejel vlak.

Podle autorky dokumentu Heleny Třeštíkové je solidarita lidí první dobrou věcí, která se Haverlandové v životě stala.

„V jejím životě pokaždé dopadlo všechno špatně, stíhalo ji jedno neštěstí za druhým. A teď, vůbec poprvé, zažívá soucit okolí a pocit, že není sama. Pro ni je to úplně nový zážitek,“ míní Třeštíková."

Bankovní účet Marcely Haverlandové je: 103227056/0300, v.s. 111.

Autor: JANA CIGLEROVÁ, iDnes
Reklama